Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Pred "peklom severa"
Čas branja 2 min.

Pogačar na stavnicah visoko, a so strokovnjaki skeptični, mnogi odkimavajo z glavo


Tina Lucu
11. 4. 2025, 05.52
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

"Pekel severa". Pravijo, da je tam ob lepem vremenu celo prijetno – sončni žarki prosevajo skozi drevesa, sprehajalne poti so urejene, vse skupaj deluje skoraj idilično.

Mathiue van der poel Arenberg.jpg
Profimedia
Lani je prvi ven iz "gozda" izstopil nevrjetni Mathieu van der Poel.

A ta vikend pozabite na romantiko. Tam bo vse podrejeno kolesarstvu in najboljšim na svetu. V središču pozornosti? Naš Tadej Pogačar. Bo zmagal, ali si je nakopal eno najtežjih preizkušenj svoje kariere?

Visoko na stavnicah

Ko se nad Arenbergom stemni, ko nebo prekrijejo sivi oblaki – še huje, če dežuje – se začne resnični pekel. Na stavnicah je Pogačar sicer visoko, a strokovnjaki so skeptični.  Mnogi odkimavajo z glavo in ne razumejo odločitve ekipe UAE, da svetovnega prvaka in aktualnega zmagovalca Dirke po Franciji pustijo, sicer s težkim srcem, v to kolesarsko norišnico.

Mit kolesarskega sveta: gozd Arenberg

Danes, ko se vse vrti okoli zmage, časti in denarja, skoraj nihče več ne pomisli na tisoče rudarjev, ki so po drugi svetovni vojni prihajali sem s cele Evrope. Na vhodu v opuščeni rudnik, ki deluje kot simbolična vrata v pekel, stoji danes muzej. S stropa visijo aluminijasti kozarci, raztrgana rudarska oblačila – nekoč bodo morda tam visela tudi razbita kolesa in strgani dresi legend tega športa.

Tako kot rudarji nekoč, se danes tudi kolesarji podajajo v nevarnost. A medtem ko so prvi tvegali za golo preživetje, današnji junaki dirkajo za milijonske pogodbe. Gozd Arenberg ostaja mitski kraj svetovnega kolesarstva.

Odsek, ki ločuje junake od ostalih

Dirka Pariz–Roubaix ima dolgo zgodovino – letos bo že 122. izvedba. Prvič so jo izpeljali leta 1896, istega leta kot moderne olimpijske igre. Odsek Arenberg se je prvič pojavil leta 1968, na pobudo Jeana Stablinskega – svetovnega prvaka iz leta 1962, ki je pred tem delal kot rudar v teh krajih. Ko je "gozd" prvič vključil v traso, so mu kolegi grozili.

2300 metrov peklenskih kock

Tudi če nisi ljubitelj kolesarstva, težko ostaneš ravnodušen pred 2300 metri peklenskih kock. Edina rešitev? Hitrost. Hitreje kot greš, manj vibracij čutiš. Mehko držanje krmila, nenehno predvidevanje, budnost... A kako voziti več kot 50 km/h po grobo položenih Napoleonovih kamnih? Nečloveško.

Nova pravila, nova pot – a pekel ostaja

Lani so na začetku odseka dodali šikano, da bi zmanjšali hitrost. Letos bo pot do Arenberga speljana drugače: peljala bo levo, čez osrčje rudnika Wallers s štirimi ostrimi ovinki. Potem sledi Arenberg – 19. izmed 30 tlakovanih sektorjev. Kolesarji ga prevozijo po 163 kilometrih dirke, pred njimi pa bo še 96 km brutalnega boja.

To je ključni trenutek dirke. Če preživiš Arenberg, lahko sanjaš o cilju na betonski stezi velodroma v Roubaixu.

Vstopa Tadej Pogačar

Lani je iz pekla kot prvi ušel svetovni prvak Mathieu van der Poel. Letos v pekel prvič vstopa Tadej Pogačar – talent, mojster z visoko intuicijo in z malo napakami. Nikoli še ni nastopil na tej dirki, a si je neskončno želel ta izziv, in zdaj je pred njim naloga, da se izkaže.

Prvi prizor tragedije

Nekdanji zmagovalec klasik, Andrej Čmil, ki je Pariz–Roubaix osvojil leta 1994, je nekoč dejal stavek, ki vsakemu ljubitelju kolesarstva dvigne kocine:

"Arenberg je kot zavesa, ki se dvigne v gledališču. Prvi prizor tragedije, ki se odpre pred nami."

In v nedeljo se bo ta zavesa dvignila tudi za Tadeja Pogačarja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.