Zgodbe

Meji skoraj na čudež

Biba Jamnik Vidic
21. 3. 2022, 22.00
Deli članek:

»Vsak teden, tudi po večkrat, me je neznansko bolela glava. Kadar so bili dnevi še posebej stresni, sem se že ponoči zbudila z bolečino. Prvo tableto sem vzela že zjutraj. Če je nisem, so se bolečine samo še stopnjevale,« pripoveduje 61-letna Neža. »Zadnjih nekaj let me je glava bolela 15 ali celo več dni na mesec. Nobenih posebnih razlogov za napad teh bolečin ni bilo in nobeno zdravilo jih ni popolnoma odpravilo,« pa pove 58-letna Mateja.

Revija Jana
Z migrenami se vsak mesec spopada približno 15 odstotkov Slovencev.

Neži in Mateji so skupna desetletja, preživeta v primežu migrenskih glavobolov. Zadnji dve leti si delita hvaležnost in olajšanje. Bolečine so po zaslugi prvega in edinega biološkega zdravila, ki je bilo razvito posebej za preprečevanje migrene, izginile.

Skoraj pol stoletja bolečin. Neža se je z migreno prvič srečala, ko je bila stara 14 let. »Migren nisem imela le, ko sem bila noseča. Po porodu so se spet pojavile, v povprečju sem jih imela vsak teden, tudi večkrat. Tablet zaradi dojenja nisem jemala.« Neži so v mladosti predpisali zdravilo Avamigran. »A pa me je zelo onesposobilo. Naslednji dan sem bila lačna, utrujena, zaspana. Pozneje so mi redno predpisovali Imigran.« Da je lahko normalno živela in delala, je pojedla ogromno tablet. »Kadar sem kakšno vzela, sem morala nujno zaspati za 20 minut v temi in tišini. Če tega nisem naredila, se je bolečina kljub tableti stopnjevala. V dnevih po napadih sem bila zelo izčrpana, brezvoljna, utrujena, lačna in zaspana.« Z leti se je že naučila predvideti, kdaj bo zagotovo prišla bolečina. »Migrena je vedno prišla ob menstruaciji, daljši vožnji (zlasti z avtobusom), ob spremembi okolja in vremena, telesnih naporih, močni svetlobi, soncu, vetru, hrupu, vpitju itd. Dobila sem jo vsakič, ko sem popila nekaj alkohola, tudi zelo malo ob jedi.« So pa bili dnevi, ko se ni zgodilo nič posebnega, a  je vseeno dobila napad. »Zdravniki so me tolažili, da se bo stanje ob menopavzi umirilo, vendar se ni. Poskusila sem čisto vse: bila na akupunkturi, pri homeopatih … Vse brez uspeha. Včasih se je malce izboljšalo, vendar le za kratek čas.« Septembra 2020 pa je Neža iz nevrološke ordinacije odšla z receptom za biološko zdravilo. »Po prvem odmerku sem imela le tri migrene, kar je bilo zame kot nič. Prvič v življenju sem začutila, kako je, če živiš brez bolečine, kronične utrujenosti po napadih in strahu, kdaj se bo migrena spet pojavila. Odprl se mi je popolnoma nov svet. Z veseljem se rekreiram, saj mi gibanje na zraku, vetru, mrazu in tudi na soncu, ne povzroča več napadov. Zelo sem hvaležna za veliko olajšanje in upam, da bom lahko nekoč živela tudi brez zdravil.«

Prvi migrenski glavobol dobila pri 20. »Najprej sem glavobole blažila s protibolečinskimi sredstvi brez recepta. Po porodu se je malce umirilo, potem pa so se glavoboli pojavljali čedalje pogosteje. Nobenih posebnih sprožilcev ni bilo.« Mateja se sprva s tem ni preveč ukvarjala. Vzela je tableto in šla v službo. »Imam zelo visok prag bolečine. A ker so se bolečine stopnjevale, tudi trajale so dlje – stara sem bila približno 40 let – mi je zdravnik predpisal kapljice Avamigran. Ker po dveh kurah ni bilo izboljšanja in brez protibolečinskih tablet sploh nisem več mogla živeti, se je zdravnik odločil, da me pošlje še na pregled k nevrologu.« Tako je Mateja pred približno 15 leti prvič prestopila prag nevrološke klinike. »Nevrolog mi je predpisal Imigran in me opozoril, naj ga ne jemljem prepogosto, ker se bom nanj preveč navadila. Tablete sem skušala jemati čim manjkrat, a se mi je po desetih letih začelo dogajati, da me je glava bolela po 15 dni ali celo več na mesec.« V službi se je težko zbrala, meglilo se ji je pred očmi. »Pred dobrimi tremi leti sem dobila napad, ravno ko sem čakala na pregled pri nevrologu. Ko mi je medicinska sestra dala izpolnit obrazec, sem jo morala prositi za pomoč, saj sem imela zamegljen vid, niti koncentracije nisem imela.« Nevrolog se je takrat odločil, da ji predpiše še eno kuro z zdravili. »Tudi ta niso dobro učinkovala. Bila sem odsotna, v službi se nisem mogla zbrati, sproti sem pozabljala, kaj moram narediti. Nazadnje mi je nevrolog predpisal biološka zdravila, ki so ravno prišla na tržišče.« Tudi Mateji se je odprl nov svet, bolečine so skoraj povsem izzvenele. »Sicer se mi je glavobol še nekajkrat pojavil, a zelo blag, in minil čez dve uri. Potem je tudi to minilo.« Po dveh letih je Mateja prišla v meno in nevrolog ji je biološka zdravila ukinil. »Približno tri mesece je bilo v redu, potem so se bolečine spet pojavile.« Zdaj teče drugi mesec, ko si Mateja spet vbrizgava biološko zdravilo. »Presrečna sem!«

Najhujša migrena ima sliko možganske kapi. Kar približno 15 odstotkov Slovencev se vsak mesec spopada z močnimi migrenskimi glavoboli, ki jih spremlja kopica simptomov. Prof. dr. Bojana Žvan, dr. med, višja svetnica in nevrologinja, razloži, da je migrena klinično najbolj onesposabljajoč primarni glavobol. »Je kompleksna nevrološka motnja, za katero so značilni ponavljajoči se glavoboli; bolečine so intenzivne in utripajoče. Bolniki lahko čutijo tudi slabost, bruhajo, moti jih svetloba ali pa hrup in močne vonjave.« Približno 20 odstotkov bolnikov ima klasično migreno z avro. To pomeni, da se človeku pred očmi začnejo prikazovati svetleče črtice, cikcakasti vzorci, ima izpade v vidnem polju v obliki madežev. »Bolnik lahko tudi izgubi vid ali je ta meglen, lahko ima občutek, kot da gleda skozi vodo. Pri drugi vrsti avre pa človek ne zmore spregovoriti, ker ne najde pravih besed. Poznamo tudi senzorične avre, ko človek po eni strani telesa čuti mravljinčenje, motorične, ko ohromi po eni strani telesa, ter sporadične in kognitivne avre, ki povzročajo zmedenost. Najhujša pa je migrena, ki ima sliko možganske kapi in se kaže v ohromelosti ene polovice telesa. Pri nekaterih se migrena razvije v kronično obliko, ko ima bolnik migrenske glavobole vsaj 15 dni v mesecu. Migrena lahko traja več dni skupaj, na primer ves teden ali še dlje. Nekateri lahko doživijo zaradi migrene možgansko kap, pri drugih se migrenska avra kaže kot epileptični napad.«

Več v reviji Jana št. 1222.3.2022

Revija Jana
Nevrologinja prof. dr. Bojana Žvan, dr. med, višja svetnica, razloži, da je uporaba biološkega zdravila, ki preprečuje migreno, zelo preprosta, saj si bolniki enkrat na mesec zdravilo vbrizgajo kar sami.