Potem je priporočljivo narediti od sedem do deset dni premora, da se telo tudi samo potrudi okrepiti imunski sistem. Po potrebi lahko osemtedensko kuro po premoru ponovimo, pri težjih obolenjih pa je priporočljivo stalno uživanje določenega olja, pravi strokovnjakinja za makrobiotiko Vesna Kovač. V zadnjem času so veliko pozornost pritegnila pri nas manj znana, sonaravno pridelana hladno stisnjena olja, ki pa jih ponekod že tisočletja tradicionalno uporabljajo za hrano, preventivo in zdravljenje.
Uporaba. Za preprečevanje težav oziroma preventivo olje divjega origana jemljemo po jedi, tri tedne zjutraj in zvečer po dve do tri kapljice v čajni žlički nekega baznega olja (npr. olivno, kokosovo …), takoj pogoltnemo in poplaknemo z vodo ali čajem. Ker ima olje divjega origana zelo močan vonj in okus, lahko začnemo kuro z eno kapljico in potem odmerek postopno povečamo. Lahko ga nakapamo tudi na kocko ali žličko sladkorja in spijemo s kozarcem vode. Po treh tednih naredimo od teden do deset dni premora, v katerem ima naša črevesna flora čas, da se obnovi, saj olje učinkuje kot antibiotik. Dobro je tudi, da med premorom jemljemo katerega od naravnih probiotikov. Po njem lahko kuro spet ponovimo. Če z oljem zdravimo bolezenska stanja, pa jemljemo od tri do štiri kapljice olja divjega origana v žlički baznega olja tri tedne trikrat na dan po jedi, sledi od sedem- do desetdnevni premor. Tritedensko kuro s premori lahko ponovimo največ trikrat zapored, potem pa sledita najmanj dva meseca presledka. Pri vnetju sinusov ali bronhitisu nekaj kapljic eteričnega olja dodamo vroči vodi in vdihavamo paro.
Olja divjega origana nikoli ne uživamo skupaj z agrumi. Ker telesu otežuje vsrkavanje železa, je med kuro z oljem priporočljivo jesti čim več zelenolistne zelenjave, regrata, peteršilja, kopriv, gozdnega medu, ali jemati čim manj prehranskega dopolnila z železom. Dobro je, da v tem času pijemo veliko vode. Oolja ne priporočajo ljudem, alergičnim na timijan, baziliko, meto ali žajbelj, pazimo tudi, da ne pride v stik z očmi.
Odlično za ženske: janeževo olje. Janeževo olje zvišuje raven estrogena v ženskem organizmu ter uravnava delovanje hormonov, saj vsebuje naravne fitoestrogene. Jemanje janeževega olja je posebej priporočljivo v menopavzi, saj blaži vročinske oblive, nočno potenje, napetost, pospešen srčni utrip, nervozo, nespečnost in pomanjkanje koncentracije. Janeževo olje tudi uravnava neredne menstrualne cikluse ter zmanjšuje menstrualne bolečine, ki jih povzročata nenaden padec ravni estrogena in krčenje maternice.
Janež daje občutek sitosti, pospešuje prebavo in metabolizem. Deluje kot diuretik in iz telesa izloča zastalo tekočino, pospešuje limfno drenažo ter tako pomaga pri razstrupljanju organizma.
Doječim materam pomaga pri nastajanju mleka, saj aktivno pripomore k spodbujanju tvorbe estrogena v ženskem telesu.
Uporaba. Zjutraj pred jedjo vzamemo čajno žličko olja ter ga poplaknemo z vodo. Steklenico janeževega olja pred uporabo vedno pretresemo.