Nasveti

Setveni koledar: 21. 1.–28. 1. 2025

Fanči Perdih
21. 1. 2025, 07.00
Deli članek:

Rubriko ureja dipl. inž. agronomije Fanči Perdih, poznavalka biodinamične pridelave, svetovalka za ekološko zelenjadarstvo in ustanoviteljica slovenske ekološke semenske kooperative Amarant.

osebni arhiv
Fanči Perdih je z nami že tri leta.

Sonce in toplotni Pluton potujeta pred zemeljskim ozvezdjem Kozoroga, 26. 1. se jima pridruži še toplotni Merkur, ki je do takrat pred toplotnim Strelcem. Svetlobni Jupiter potuje pred zemeljskim ozvezdjem Bika. Svetlobni Uran je pred toplotnim ozvezdjem Ovna. Pred svetlobnim ozvezdjem Vodnarja pa sta toplotni Saturn in svetlobna Venera, ki se 25. 1. prestavi pred vodno ozvezdje Rib, kjer je že vodni Neptun. Pred svetlobnim ozvezdjem Dvojčkov je vodni Mars.

Lunina pot je v padajočih lokih do 26. 1., ko vse energije pretekajo v korenine – čas za presajanje. Nato se obrne.          

Od torka od 10. ure do srede do 12. ure: luna pred zemeljskim ozvezdjem Device, ugodno za korenovke.

Ponavljam: ko je Sonce pred zemeljskim ozvezdjem Kozoroga, so najugodnejši termini za setev korenčka na prosto, tudi če je sneg. Gomoljno zeleno sejemo počez v platoje, da bo na toplem hitro kalila. Pozneje bomo presadili vsako rastlino posebej v platoje z luknjicami, da bo naredila lepo grudo. Rdečo peso lahko že sedaj sejemo za sadike, saj tako kot blitva prenese kakšno stopinjo pod 0 °C – zgodnja setev nam bo dala lep pridelek korenov, saj jo bomo že marca lahko presadili na stalno mesto. Če sejemo v aprilu ali maju, bomo imeli v glavnem liste, koreni pa bodo kmalu postali trdi in žilasti, saj je takrat zemeljski izdih zelo močan. Por največkrat vzgajamo s sadikami. Poletne sorte (Hilari) sejemo decembra in januarja ter presajamo marca, da dobimo pridelek že junija; poznejše setve nam dajo pridelek v septembru. Jesenske sorte (Starozagorski Kamus, Herbstriesen…) sejemo od januarja do marca, presajamo aprila in maja ter dobimo pridelek od septembra do konca novembra. Letos priporočam, da poskusimo s setvijo čebule za vzgojo sadik, da dobimo pridelek že v tem letu – sejemo januarja, presajamo marca in aprila, pridelek pa pobiramo avgusta. Glede na predvideno mokro leto se bo ta čebula hitro aklimatizirala pri presajanju, pri zorenju pa ne bo tako občutljiva za bolezni. Pri poru in čebuli je bolje, da sejemo »počez« in nato presajamo posamezne rastline v platoje ali pa kar direktno na prosto. Vedno pred setvijo naredimo »slepo setev«, tako da na list papirja posejemo, kot bi sejali v setveni zabojček, nato pa s svinčnikom naredimo okrog semena krogec v velikosti do 1 cm premera (debelina svinčnika), tako bomo videli ali se nam krogi prekrivajo. V tem primeru je naša setev pregosta in slepo setev ponavljamo, da dobimo občutek, kako sejati. Če je setev primerna, ni potrebno presajanje, ampak sadike pora ali čebule presajamo v marcu ali aprilu kar direktno na stalno mesto. Pomembno je, da platoje takoj po setvi postavimo na toplo okrog 18 °C, da seme kali. Takoj ko rastlinice pokukajo iz zemlje, platoje postavimo na bolj hladno in svetlo, da rastlinice počasi rastejo. Če je pretoplo in premalo svetlobe, so rastline svetle, pretegnjene ter se lomijo in gnijejo, tako da propadejo, še preden jih posadimo na stalno mesto. 

Od srede od 13. ure do petka do 2. ure: luna potuje pred svetlobnim ozvezdjem Tehtnice, ugodno za cvetnice.

Konstelacija: toplotni trigon – prevlada element toplote, četrtek od 11. ure naprej.

Ugoden termin izkoristimo za setev zelišč. Predvsem toploljubna zelišča, kot je majaron in bazilika, bodo zelo hitro kalila zaradi dodatnega toplotnega impulza. 

Celoten setveni koledar vas čaka v reviji Jana,  št. 3, 21. januar 2025.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!