"Pozdravljeni! Imam težave s pekočimi podplati. Po enem tednu od obiska pri pedikerki so podplati spet trdi. Kože na njih ne morem nahraniti z nobeno hranilno kremo. Kadar hodim bosa, mi na robovih spet popokajo. Z zanimanjem bom prebrala vaš odgovor – mnenje o moji težavi.
šifra: Urša"
Spoštovani,
pekoč občutek v stopalih je, glede na vašo dodatno opisano kožno simptomatiko, med drugim lahko posledica okužbe kože z glivicami. Glivična okužba stopal se najprej skrije v medprstne prostore, s komaj opaznim, blagim luščenjem, in ne povzroča posebnih težav, zato se pogosto prezre. Neprepoznana in nezdravljena se potem razširi na druge predele stopala. Pojavljajo se lahko mehurčki, rdečina in luščenje, koža je razdražena in suha.
Poleg s suhostjo se glivična okužba stopal v svoji redki, tako imenovani skvamozno-hiperkeratotični obliki lahko kaže z debelimi keratotičnimi žarišči, ki prekrivajo pordelo kožo na podplatih, petah in robovih stopal. Tovrstni simptomatiki se lahko pridružijo tudi boleče razpoke. Glivična okužba se lahko razširi na predel nohtov (onihomikoza) in prizadene novonastajajoči del nohta in obnohtje. Razvijejo se lahko dodatne bakterijske okužbe kože, kot so celulitis ali šen.
Glivice se na kožo stopal najpogosteje prenesejo s toplih in vlažnih tal, kjer se zadržuje veliko ljudi, v stik z njimi najlažje pridemo v kopališčih, zdraviliščih, prostorih za rekreacijo. Okužba se lahko prenese tudi v domačem okolju med sorodniki. Dovzetnost zanje je pri posamezniku različna, a tveganje zanje povečujejo predhodne poškodbe kože ali nohtov, vlažna koža zaradi čezmernega potenja, motnje v prekrvitvi nog ob boleznih arterijskega, venskega ali limfnega žilja, bolezni perifernega živčevja, sladkorna bolezen ali zmanjšana imunska odpornost.
Pred začetkom zdravljenja je vedno treba opraviti laboratorijsko diagnostiko. Glivice dokažemo z mikroskopiranjem, osamitvijo in identifikacijo glivic – to izvajamo na posebnih gojiščih. Za zdravljenje okužbe se večinoma uporabljajo lokalna protiglivična zdravila, pri razširjeni ali kronični okužbi pa sistemska protiglivična zdravila. Pomembno je, da se držimo zdravnikovih navodil za uporabo kot tudi navodil glede predpisanega časa jemanja zdravil. Če zdravljenje prehitro opustimo, se bolezen lahko ponovi. Prebolela okužba ne omogoča zaščite – kdor je okužbo imel in jo je uspešno pozdravil, lahko ob ponovnem stiku z glivicami zopet oboli.
Pri suhi in zadebeljeni koži na podplatih moramo pomisliti na luskavico, ki je kronična, ponavljajoča se vnetna bolezen, dedno in imunsko pogojena. Luskavica na podplatih in dlaneh se najpogosteje kaže v obliki trdovratnega vnetja kože z izrazito zadebeljenostjo, hiperkeratozami in ragadami.
V kronični fazi kontaktnega dermatitisa je koža tudi zadebeljena, hiperkeratotična, pojavljajo se grobo luščenje in ragade. Kontaktni dermatitis je najpogosteje posledica stika z alergenom, kot je stik kože s kovinskim predmetom, kozmetičnimi preparati, izdelki za osebno higieno, detergenti, gumo, umetnimi smolami in drugimi. Poleg anamneze in klinične slike diagnozo postavimo na podlagi izvida epikutanega (krpičnega) testiranja, ki ga izvaja zdravnik. V primeru pozitivnega izvida je treba poskrbeti, da koža ni več izpostavljena alergenom.
Pogostejši od alergijskega kontaktnega dermatitisa je iritativni, ki se v zgoraj opisani simptomatiki (zadebeljena koža, rdečina, luščenje, razpoke) pojavlja v kronični obliki. Nastaja, ko dražljivci (neustrezna mila, vlaga, kemični dražljivci in fizikalni dejavniki) okvarijo kožno pregrado. V tem primeru je izvid na epikutanih testih negativen, pogosto pomaga izogibanje sprožilnim dejavnikom ob rednem nanosu negovalnih mazil za obnovo kožne pregrade.
Zadebeljeno kožo na stopalih lahko srečujemo tudi ob boleznih limfnega žilja ali kot odziv na nekatere infekcije in sistemsko dogajanje. Opisana simptomatika je lahko tudi dedna, takrat govorimo o heterogeni skupini bolezni poroženevanja, za katero je značilna močno zadebeljena rožena plast vrhnjice na podplatih in /ali dlaneh. Pri sumu na dedno bolezen je pri vsakem bolniku treba opraviti genetsko testiranje in skupaj s klinično sliko potrditi diagnozo.
Glede na pestrost možnih sprožilnih dejavnikov vaše kožne simptomatike svetujem strokovni pregled pri dermatologu, ki bo s kliničnim pregledom, in če bo treba, tudi dodatno diagnostiko, natančno opredelil vaše težave ter začel z ustreznim zdravljenjem.
Lep pozdrav,
Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije
Odgovarjajo in svetujejo:
Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine
Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije
Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije
Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine
Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije
Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije
Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine
Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka
Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije
Irena Tonin, dr. med, specialistka ginekologije in porodništva
Objavljeno v reviji Jana, št. 44, 29. oktober 2024.