Običajno jih prepoznamo po obarvanem delu nohta in njegovi zadebelitvi, a to niso nujno glivice, poudarja izkušena pedikerka, ki zato svetuje, da se najprej prepričate, ali gre res za glivično okužbo: »V ta namen so na voljo testiranja pri podologih in dermatologih. Velikokrat se namreč izkaže, da za spremembe v barvi in obliki nohta ni kriva glivica.« Če strokovnjaki vendarle potrdijo vaše sume, pa bodo zelo dobrodošli naslednji Tinini nasveti.
1. Obiščite pedikerja. »Če je bil izvid testiranja na glivično okužbo pozitiven, bo potrebno odstranjevanje obolelega dela nohtne plošče z brušenjem in tanjšanjem, najbolje pri strokovnjaku pedikerju/podologu, čemur bo sledila uporaba lokalnega sredstva. To se uporablja po navodilu in dosledno, saj bo le tako terapija učinkovita.«
2. Če ne gre drugače, si pomagajte s sušilnikom za lase. »Stopala si redno umivajte in temeljito izperite milo s kože, tudi med prsti. Nohte in prostore med prsti si po umivanju obrišite popolnoma do suhega, lahko si pomagate tudi s sušilnikom za lase.« Glivice namreč obožujejo vlago, zato je ta korak zares pomemben.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 15., 9. april, 2024.