"Pozdravljeni!
Pri desetletni hčerki, ki je sicer zdrava, opažam, da jo vedno bolj težijo štrleča ušesa. Zaradi njih si ne želi speti dolgih las, kar je moteče pri športnih dejavnostih. V šoli pri telesni vzgoji to zahtevajo, na dejavnostih popoldne pa so popustljivejši. A bi rada, da si lase spne v čop, saj se bojim, da bo sicer pozneje imela težave z vidom – tudi pri pouku, kadar piše, jo dolgi lasje gotovo ovirajo ali ji vsaj delno zastirajo vid. Ona se tega otepa – ker se sramuje svojih štrlečih ušes in jih zakriva. Kakšen je postopek pri tovrstnih težavah? Jo bom morala peljati k psihologu, verjetno najprej k njeni zdravnici? Kako poteka presojanje, ali je otrok upravičen do tovrstnega estetskega posega? In kako poteka operacija oziroma kako dolgo traja ter kakšno je okrevanje? Hvala za vsa pojasnila."
- Šifra: mama
Spoštovana mama,
zelo dobro ste opisali hčerino stisko, ki je običajna za otroke in mladostnike s to težavo. Štrleči uhlji sicer niso sprememba, ki bi ovirala vlogo uhlja pri prenašanju slušnih dražljajev, lahko pa so velik in moteč vzrok za čustvene stiske, saj se vrstniki (predvsem ko otrok postane šolar) pogosto posmehujejo, norčujejo ali takega sošolca celo fizično in psihično mučijo.
Uho je čutilo za sluh. Sluh je sposobnost zaznavanja zvoka. Uho sestavljajo zunanje, srednje in notranje uho. Zunanje uho sta uhelj in sluhovod. Zunanje uho se začne razvijati v šestem tednu nosečnosti, a podrobnosti prihranimo študentom medicine za izpit iz histologije in embriologije. Ob rojstvu sta notranje in večina srednjega ušesa popolno razvita; medtem ko sluhovod doseže končno dolžino okrog devetega leta, uhelj pa raste do pubertete, čeprav že do šestega leta doseže nekje 90 odstotkov končne velikosti.
S štrlečimi uhlji (otapostaza) se rodi okrog pet odstotkov otrok. Korekcijo štrlečih ušes brez operacije lahko opravimo le v prvih 72 urah življenja novorojenca. Tedaj je ušesni hrustanec še zmehčan zaradi prisotnosti materinih hormonov v krvnem obtoku otroka. V tem času preko ušes namestimo elastični trak, ki ušesa rahlo pritisne ob glavo in jih pravilno preoblikuje. Pozneje tak način ni več učinkovit.
Otoplastika je poseg, ki je namenjen korekciji štrlečih ušes pri otrocih in odraslih. Opravljajo ga specialisti ORL (otorinolaringologi) ter specialisti plastične, rekonstruktivne in estetske medicine.
Kako poteka poseg pri otrocih?
Glede na želje (pri otrocih pa glede na sposobnost sodelovanja pri operaciji) je lahko poseg v lokalni anesteziji, pri manjših otrocih pa v splošni. Pri operaciji korigirajo (preoblikujejo) hrustanec v uhlju, natančen potek vam bo gotovo predstavil operater na pregledu pred posegom.
Sam poseg traja kakšno uro. Najprimernejši čas za operacijo je že pred vstopom v šolo, seveda pa se ga lahko opravi kadarkoli v poznejši starosti.
Strokovnjaki poznajo različne operacije za preoblikovanje štrlečih ušes, izbira je odvisna od tipa in izraženosti deformacije. Z operacijo se želi popraviti anatomijo uhljev, ustvariti simetrijo med uhljema in doseči naraven videz.
Kako poteka poseg pri otrocih? Otrok mora biti dovolj zrel, da razume potek in trajanje posega ter okrevanje. Pri mlajšem otroku (nekje do devetega leta) se operacija opravi v splošni anesteziji. Oblikovanje hrustanca je pri otroku manj zahtevno kot pri odraslem, saj je hrustanec mehkejši in se ga lažje preoblikuje.
Samoplačniška storitev
Po posegu ima operiranec čez ušesa nameščeno povezo, ki se jo odstrani po enem tednu, šivov pa ni treba odstranjevati, saj se razgradijo sami. Bolečina po operaciji je običajno blaga, zadoščajo »običajna« protibolečinska zdravila. Kakšni drugi neželeni zapleti so zelo redki.
Otroci nosijo zaščitni trak pozneje še od štiri do šest tednov ponoči in pri igri ali športu (predvsem pri tako imenovanih kontaktnih športih), da se ne poškodujejo.
Poseg je uspešen in rezultat trajen, skoraj edina sled operacije, ki ostane, je brazgotina za uhljem, ki je običajno nežna in komaj vidna.
Pravzaprav je največja (in skoraj edina težava), da operativnega posega Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ŽE VEČ LET NE FINANCIRA; z obrazložitvijo, da ne gre za težavo, ki funkcionalno moti sluh, in da ima poseg le estetski pomen. Prav tako ne upoštevajo mnenj strokovnjakov s področja duševnega zdravja. Tudi če boste pridobili napotnico osebnega pediatra ali šolskega zdravnika za otrokov pregled pri omenjenih specialistih, boste poseg morali plačati sami.
Cene se gibljejo okrog 1500 evrov, »ponudnike« pa najdete na spletnih straneh, številni so in strokovno priznani.
Lepo vas pozdravljam,
Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine
Veseli bomo vaših vprašanj, pričakujemo jih na elektronskem naslovu: jana@media24.si; pa tudi navadna pisma so še vedno dobrodošla, na naslovu: revija Jana, Vevška cesta 52, 1260 Ljubljana Polje. Vprašanje pošljite s pripisom JANINA ZDRAVNIŠKA LINIJA, če želite odgovor točno določene zdravnice, pripišite njeno IME. Obvezno pa pripišite tudi ŠIFRO, pod katero bosta objavljena vprašanje in odgovor, da ne razkrivamo občutljivih osebnih podatkov.
Odgovarjajo in svetujejo:
Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine
Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije
Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije
Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine
Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije
Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije
Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine
Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka