Nasveti

Pravi praznik naredi dober kruh

Stane Mažgon
14. 4. 2022, 21.19
Posodobljeno: 14. 4. 2022, 21.31
Deli članek:

Veselje, užitek in še kanček nostalgije – vse to se združi v izkušnji, ko se odločimo speči domač kruh. O tem so se pred kratkim prepričali mnogi, ki so bili prisiljeni ostati doma v času pandemije in so morda prvič poskusili sami speči kruh. To je bil vsekakor korak v pravo smer, ki ga je treba narediti še kdaj, čeprav nam vzame nekaj časa. A ko je kruh pečen, smo bogato nagrajeni. Tekst: S. M. Foto: ŠIMEN ZUPANČIČ

Šimen Zupančič
Zanimivo oblikovan praznični kruh je lahko čudovito darilo.

Za pripravo nekoliko bogatejšega in okrašenega kruha ne potrebujemo niti posebnih pripomočkov niti posebnih sestavin. Le nekaj časa in potrpežljivosti. No, in seveda preizkušen recept, ki ga z veseljem delimo z vami!Pri izdelavi in okrasitvi smo se zgledovali po prazničnem kruhu, kakršnega poznajo v različnih slovenskih pokrajinah in ga v vsaki imenujejo malce drugače. Ponekod mu pravijo poprtnik, drugje vrtanek in še kakšno ime bi se našlo.

To ni čisto tradicionalen recept

V našem primeru ne gre za katerega od tradicionalnih receptov, čeprav jim je po sestavinah podoben. Osnova je prav tako najfinejša bela moka iz lokalnega mlina, testo je v nasprotju z običajnim »vsakdanjim« belim kruhom izboljšano z jajcem, sladkorjem in maslom, a ravno v pravi meri, da se naš kruh odlično poda tako k sladkim kot slanim jedem. Povedano drugače: rezine našega prazničnega kruha lahko ponudimo k velikonočnemu zajtrku, enako dobro pa bo pospremil šunko, jajca in hren ali druge tradicionalne jedi. O tem, da ostane dlje svež, sploh ne bomo izgubljali besed, saj ga bo zagotovo prej zmanjkalo, kot bi imeli težave s shranjevanjem. Če bi se to zgodilo: rezine takšnega kruha lahko zamrznemo in jih po potrebi v minuti segrejemo v opekaču. Kruh bo spet dišeč in svež kot takrat, ko smo ga spekli.

Za sodobno družino pa ima praznični kruh enak namen, kot ga je imel nekoč: okrasiti praznično mizo in narediti prijetno domače vzdušje, pa čeprav v modernistični sodobni hiši z ravno streho in velikimi steklenimi površinami, kar je daleč od tradicionalnega doma prejšnjih generacij. Učinek pa bo enak. Vsi, ki bodo zbrani za mizo, ga bodo občudovali in pohvalili spretne roke tistih, ki ga bodo izdelali.

Prepustite se ustvarjalnosti

Recept dopušča neskončno različic in lahko naredimo veliko oblik kruha. Sestavine so izmerjene tako, da testu po vzhajanju ni treba dodajati moke in se ne lepi na roke. Torej je kot nalašč za oblikovanje kit, pletenic, prest, ptičkov in drobnega peciva. Tako postane pravi izziv tudi za otroke, željne pomoči v kuhinji in z neverjetno ustvarjalno domišljijo, ki si lahko sami izdelajo svoj kolaček, štručko ali pogačico ter jo nato še okrasijo. Užitek bo neizmeren, spomin na praznovanje pa še prijetnejši.

NAMIG

Zanimivo oblikovan praznični kruh je lahko čudovito darilo. Otroke bomo še posebej razveselili s ptički iz testa, ki so narejeni hitro in preprosto.

Osnovni recept za praznični kruh  

Sestavine

600 g moke  

21 g kvasa  

30 g sladkorja  

1 jajce  

10 g soli  

50 g masla  

270 g mleka  

*količine lahko po potrebi podvojimo

Priprava

1. V večjo skledo za gnetenje presejemo moko.

2. Pripravimo preostale sestavine: jajce, sol in zmehčano maslo, mlačno mleko, sladkor ter kvas.

3. Nato v skledo z moko dodamo mleko, v katerem smo raztopili sladkor in kvas ter jajce. Nekoliko zgnetemo, da moka vpije tekočino.

4. Dodamo maslo in gnetemo vsaj 15 minut, da moka vpije še maslo in testo ni več lepljivo. Potrebno je nekaj vztrajnosti, da testo postane gladko in mehko ter se ne lepi na roko.

5. Skledo pokrijemo, testo naj vzhaja, da podvoji prostornino (okvirno 2 uri, odvisno od temperature v prostoru). Nato ga še enkrat pregnetemo.

6. Testo razdelimo na več kosov in oblikujemo pletenice ali pecivo, ki jih preložimo na pekač in vzhajamo še 30 minut. Pred pečenjem jih premažemo s stepenim jajcem.

7. Kruh pečemo 35 minut pri temperaturi 180 stopinj, pri tem opazujemo barvo, da je površina zlato rumena. Če začne površina prehitro rumeneti, kar je odvisno od pečice, jo pokrijemo z aluminijasto folijo. Kruh še 10 minut pustimo v izklopljeni pečici, da se počasi ohlaja, nato ga vzamemo iz pečice in ohladimo.

Izdelava pletenice

Testo razdelimo na štiri enake dele in jih oblikujemo v hlebčke, ki naj počivajo 15 minut. Nato vsakega z dlanjo sploščimo in zvijemo v valj, ki ga nato razvaljamo na dolžino 40 cm. Štiri valje spletemo v kito.

Izdelava okroglega kolača

Iz testa naredimo štiri hlebčke po 30 g, ki naj počivajo 15 minut. Nato vsakega z dlanjo sploščimo in zvijemo v valj, ki ga nato razvaljamo na dolžino 30 cm. Štiri valje spletemo v kito.

Ptički za spomladansko veselje

Iz testa lahko hitro in preprosto izdelamo ptičke, ki bodo razveselili otroke.

NASVET

Ko je oblikovana pletenica vzhajala, jo premažemo s stepenim jajcem. Nato nanjo »nalepimo« okraske, ki se bodo po koncu peke zanimivo razlikovali od preostale površine. Testo za okraske na pecivu je narejeno le iz testa in bele moke. V nekaj žlic moke dodamo žlico mlačne vode in zmešamo, nato pa zgnetemo v kepico. Ko postane gladka in se ne lepi na dlani, jo razvaljamo na debelino dveh milimetrov in iz nje izrežemo ali z rokami izdelamo okraske, ki jih nalepimo na kruh, ko je premazan z jajcem.

Revija Jana št. 15, 12.4.2022