Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Po sezonske delavce na splet


Senka Dreu
3. 6. 2020, 21.05
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je vzpostavilo spletni portal sezonanakmetiji.si, ki povezuje ponudnike in iskalce sezonskega dela. Kot so dodali na ministrstvu, se z aktiviranjem portala umikajo iz dosedanje posredniške vloge med kmetijskimi gospodarstvi, ki potrebujejo občasno delovno silo, in zainteresiranimi sezonskimi delavci.

1591020413_sezonsko_delo1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Spomnimo, da zaradi epidemije novega koronavirusa sezonski delavci iz drugih držav, ki z najrazličnejšimi opravili že leta pomagajo slovenskemu kmetijstvu, v veliki večini niso mogli k nam zaradi omejitve prehajanja ljudi med državami, za domače »sezonce« pa je veljal ukrep omejitev gibanja med občinami. Dodatno delovno silo so takrat najbolj potrebovali hmeljarji, saj je bilo treba hmelj spraviti na vodila, sicer bi ostal na tleh. Računali so na delavce iz Romunije in Hrvaške, s katerimi so že sodelovali, vendar se je zataknilo pri prehodu čez mejo. Zato so za pomoč zaprosili kmetijsko ministrstvo in si oddahnili, ko so uspeli dobiti dovoljenje za nadziran avtobusni prevoz delavcev čez Madžarsko; ta naj bi prišel v več »pošiljkah«. Toda zadovoljstvu, da bodo dobili sezonsko pomoč in rešili spomladanska dela, je čez noč sledil hladen tuš, ko jim je kmetijska ministrica Aleksandra Pivec sporočila, da romunskih delavcev ne bo, saj je tveganje za širitev bolezni covid-19 za zdaj še preveliko.

Začasna rešitev

Ker torej dela v kmetijstvu zaradi epidemije ni bilo mogoče izpeljati s pomočjo tuje delovne sile, je Pivčeva za pomoč kmetom pozvala prebivalce Slovenije, tako študente, delavce na čakanju, brezposelne, upokojence, družine, samozaposlene pa tudi zaposlene, skratka vse, ki bi želeli pomagati in delati. Odziv je bil dober, saj se je prijavilo več kot 500 kandidatov, med njimi tudi taki, ki bi delali brez plačila. Kljub zavidljivo visoki številki prijavljenih kandidatov pa so s terena prihajale vesti, da si pridelovalci hmelja, sadja in zelenjave, ki so letos ostali brez večjega števila tujih sezonskih delavcev, še naprej prizadevajo pridobiti delovno silo. Nekaj stikov z interesenti, ki so se javili na poziv kmetijskega ministrstva, so imeli, a da gre zgolj za začasno rešitev, saj se je večina že ali pa se bo v kratkem vrnila v svoje službe, je povedal predsednik Združenja hmeljarjev Slovenije Janez Oset.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.