Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kdo vse bo stavkal jutri?


STA, M. M.
22. 1. 2013, 07.30
Posodobljeno
02. 02. 2013 · 14:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

protest_1.jpg
M. K., arhiv Lokalno.si
S protesta vzgojiteljic v Metliki pred dobrim mesecem dni (Foto: M. K., arhiv Lokalno.si)

##IMAGE-3386885##

Dan pred napovedano stavko javnega sektorja se bo popoldne sestala koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja. Njen vodja Janez Posedi pravi, da se bodo dogovarjali o nadaljnjih aktivnosti, priprave na stavko, ki naj bi se ponekod začela že ob polnoči, pa naj bi bile praktično že končane.

Možnosti, da bi sindikati z vladno stranjo še pred stavko vnovič sedli za pogajalsko mizo, so zelo majhne. Kot so se dogovorili na zadnjih pogajanjih včeraj, je namreč sedaj na ministru za pravosodje in javno upravo Senku Pličaniču kot vodji vladnih pogajalcev, da na vladi preveri, če lahko dobi mandat za pogajanja o masi za plače javnih uslužbencev.

Minister je zatrdil, da bo naredil vse, da bo to jasno v najkrajšem možnem času, najkasneje pa danes. Ob tem je Pličanič priznal, da do zdaj volje za pogajanja o masi za plače na vladni strani ni bilo in je po njegovem mnenju tudi zdaj ne bo. Sindikati pa opozarjajo, da bi stavko preklicali le v primeru sklenitve sporazuma o reševanju stavkovnih zahtev, ki so jih skupno postavili sedem, pogajanja o masi za plače pa so ena od njih.

O nadaljevanju pogajanj se bosta pogajalski strani uskladili, ko bo znana odločitev vlade glede mandata vladne pogajalske skupine. Pličanič upa, da bi se pogajanja lahko nadaljevala jutri ali v četrtek. Tako vse kaže, da jutri stavka bo. Po napovedih sindikalne strani naj bi se ji pridružilo okoli 100.000 zaposlenih. Posedi pravi, da so vse priprave nanjo praktično končane, vključno z organizacijo protestnih shodov, ki bodo po večjih mestih pet minut čez poldne.

V SKEI bodo predstavili potek opozorilne stavke

Tudi pogajanja o zvišanju plač v elektroindustriji še niso obrodila sadov, pogovori v kovinski industriji bodo stekli šele danes, iskanja sporazuma v dejavnosti kovinski materiali in livarne pa še ni na vidiku. V Sindikatu kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) bodo zato danes predstavili izvedbo enodnevne opozorilne stavke, napovedane za jutri.

V SKEI zahtevajo zvišanje plač v podjetjih elektroindustrije za 6,5 odstotka, v kovinski industriji za 7,5 odstotka, v dejavnosti kovinskih materialov in livarn pa za devet odstotkov.

Med pogajalske zahteve so dodatno zapisali zahtevo, da je najnižja izplačana plača v vseh treh dejavnostih 624 evrov neto, kolikor po novem znaša prag minimalnega zneska za preživetje.

Glede na stalno prakso delodajalcev, da se ob napovedi pogajanj začnejo pogajati "pod mizo" in tako "uničujejo sindikalni boj", med drugim zahtevajo tudi, da se tokrat zvišajo vse plače v vseh podjetjih.

Včerajšnja pogajanja, v elektroindustriji druga po vrsti, so se zaključila brez dogovora in se bodo najverjetneje nadaljevala 30. januarja. Danes bodo medtem stekla podobna pogajanja tudi v dejavnosti kovinske industrije, v dejavnosti kovinskih materialov in livarn pa v sindikatu ponudbe, da sedejo za mizo, do stavke od delodajalcev ne pričakujejo.

Skladno s tem priprave na stavko tečejo po načrtih, je včeraj sporočila predsednica SKEI Lidija Jerkič. Stavka bo po napovedih za spremembo potekala doma. Če namreč stavka poteka v podjetju, se nad delavci neprestano vršijo pritiski, ugotavljajo v SKEI.

V Gospodarski zbornici Slovenije so že večkrat pozvali k preklicu stavke, saj da ni upravičena in bo prinesla veliko škode. V SKEI vse očitke zanikajo.

Stavka dela policistov se nadaljuje, Gorenak razlogov za stavko ne vidi

Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) in vodstvo policije se nista ustrezno opredelila do stavkovnih zahtev, zato se stavka Policijskega sindikata Slovenije (PSS) nadaljuje, je včeraj sklenil stavkovni odbor omenjenega sindikata. Notranji minister Vinko Gorenak razlogov za stavko ne vidi. Gre za stavko na zalogo, pravi.

Po besedah predsednika PSS Radivoja Uroševiča je stavkovni odbor, ki sta se ga udeležila tako notranji minister Gorenak kot generalni direktor policije Stanislav Veniger, včeraj delno prilagodil navodila za izvajanje stavke. Prav tako so se dogovorili, da se bodo z Gorenakom in Venigerjem ponovno sestali danes na t. i. ožjem sestanku, na katerem pričakujejo še odgovore na del zahtev, ki se nanašajo na razporejanje policistov in izplačevanje presežka ur v letu 2012.

V PSS po besedah Uroševiča še naprej vztrajajo, da jim vlada zagotovi, da bo stavkovni sporazum, ki ga je sklenila z obema policijskima sindikatoma 30. maja lani, v celoti spoštovan in izvršen v letih 2013 in 2014.

Nasprotno je minister Gorenak v sporočilu za javnost po sestanku ocenil, da se omenjeni sporazum uresničuje, zato ne vidi razlogov za stavko. Po njegovih navedbah so bile uresničene tudi zahteve glede izplačila povečanega obsega dela in nadur. "Policistom je bilo pri plači 4. januarja 2013 izplačanih 605.000 evrov za povečan obseg dela. Prav tako je bil izplačan največji mesečni znesek za nadure, in sicer skoraj 300.000 evrov," je zapisal.

Gorenak ugotavlja, da želi PSS zagotovilo, da bo vse to izplačano tudi v prihodnjih dveh letih, ob tem pa poudarja, da takšnega zagotovila za dve leti MNZ ne more dati, ker smernice določa proračun. "V tem trenutku so stavkovne zahteve izpolnjene in bodo še vnaprej," je zapisal. V izjavi pred kolegijem vlade pa je Gorenak še dejal, da gre za stavko na zalogo.

Nasprotno v PSS ocenjujejo, da je omenjeni sporazum kršen. Opozarjajo tudi, da se s strani vlade in ministrstva pojavljajo pritiski, češ da stavka ne bo plačana. Ob tem v PSS opozarjajo, da stavka po omenjenem sporazumu mora biti plačana.

Po besedah Uroševiča stavka večina zaposlenih v policiji in MNZ, pri čemer stavka ni naperjena zoper ljudi. Tako policisti opravljajo vse naloge, ki jih po zakonu morajo opravljati, ob tem pa so v postopkih temeljitejši; v postopkih, ki niso nujni za zagotavljanje varnosti, pa dogodek zgolj evidentirajo ali pa določenih opravil ne opravijo. Uroševič je še povedal, da bo njihov sindikat sodeloval tudi na jutrišnji splošni stavki javnega sektorja.

Vsi policisti?

Danes dopoldne se bo sicer sestal še svet Sindikata policistov Slovenije (SPS) in se opredelil do splošne stavke javnega sektorja. Po besedah predsednika SPS Zorana Petroviča je stavka izključno sredstvo, ne pa cilj. Stavko načeloma v SPS podpirajo. V kolikor bodo šle stavkovne aktivnosti v smeri ureditve in izboljšanja statusa policistov, pa se bodo po njegovih besedah stavki pridružili.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.