Trumpovo trgovinsko vojno bodo plačali ljubitelji kave
Carine, ki jih je pred dnevi napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bi lahko občutno zarezale v družinske proračune Američanov.

Samo letos bi lahko carine povprečno gospodinjstvo stale 2400 ameriških dolarjev, ocenjuje Yale Budget Lab. »Vse bo nekoliko dražje,« je za ameriški medij ABC povedal profesor ekonomije na kalifornijski univerzi Kyle Handley.
Višje cene za ljubitelje kave
Zadnja Trumpova napoved, da bo s prvim avgustom dvignil carine na izdelke nekaterih držav, bi lahko najbolj prizadela ameriške ljubitelje kave. ZDA namreč uvozijo kar za dve milijardi dolarjev kave iz Brazilije, kar je 20 odstotkov vse uvožene kave. Prav ta južnoameriška država pa je na spisku držav, ki jim je ameriška administracija zapovedala kar 50-odstotne carine. Kava ima, sicer zaradi več različnih razlogov, rekordno visoke cene. V mesecu maju je bila v primerjavi z lanskim majem kava kar za 11 odstotkov dražja, z novimi carinami pa bi se lahko še podražila, ocenjujejo strokovnjaki.
Obleka in čevlji
Trgovinska vojna, ki jo izvaja ameriški predsednik, bi utegnila podražiti tudi obleke in čevlje oziroma športne copate. Večina teh izdelkov namreč prihaja iz azijskih držav. Kambodža, Bangladeš, Indonezija so na seznamu držav, za katere bodo naslednji mesec začele veljati carine med 32 in 36 odstotki. Nekoliko bolje so jo odnesli v Vietnamu, ki je s Trumpom sklenil dogovor o 20-odstotnih carinah. Pa vendar so v obutveni industriji prepričani, da bo ukrep zelo prizadel tako ameriške potrošnike kot industrijo.

50-odstotne carine na baker
Predlagane carine na baker bodo najbolj prizadele proizvajalce in kupce električnih avtomobilov. Avtomobilska industrija za izdelavo enega električnega vozila namreč porabi kar 83 kilogramov bakra. Tudi sicer je v trgovinah z železnino ali orodjem veliko izdelkov, za katere se potrebuje baker. Tako tudi to lahko precej zažene inflacijo v ZDA.
Carine na izdelke iz Evrope
Daleč največji del izvoza Evropske unije v ZDA predstavljajo izdelki iz skupin medicinski in farmacevtski izdelki ter zdravila. Lani je izvoz tega blaga v ZDA po podatkih Eurostata dosegel okoli 120 milijard evrov. Precej daleč zadaj so nato motorna vozila s skoraj 40 milijardami evrov, sledijo pa blagovne skupine, ki vsebujejo stroje in strojno opremo. Zaradi 30-odstotnih carin bo najbolj na udaru nemška avtomobilska industrija, poroča STA. Vsi ti izdelki pa bodo dražji tudi za Američane.
Ekonomisti so že ob prejšnjih višanjih carin na tuje izdelke napovedovali mnogo višje cene teh izdelkov, ki naj bi jih plačali Američani. Vendar se to ni zgodilo oziroma se še ni zgodilo, piše CNN. Aprilska inflacija je bila le 2,4-odstotna, kar je precej manj, kot so napovedovali strokovnjaki. Samo za primerjavo, tudi v Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin zvišale za 2,3 odstotka.
Celo vozila, ki so bila prva na udaru ukrepov Donalda Trumpa, se še niso podražila, za malenkost so se celo pocenila. Vendar tudi v tem primeru obstaja »ampak«. Trgovci so imeli v svojih skladiščih še zaloge iz časov pred višjimi carinami. Kljub temu da še niso znane posledice Trumpovih ukrepov, pa je njegova administracija že razglasila zmago nad inflacijo.
Ekonomisti: počakajte še malo!
To dokazuje tudi kalkulator cen, ki ga je vzpostavil ameriški časnik Washington Post. Izračunali so, koliko se je podražil priljubljeni sendvič BLT (slanina, solata in paradižnik), koliko je dražja priprava žara po inavguraciji Trumpa, obroka v restavraciji za hitro prehrano in zajtrka. Vendar so izračuni dokaj presenetljivi. Najbolj se je podražila organizacija piknika, in sicer za dva odstotka. Pri preostalih kategorijah pa so podražitve le malenkostne, 0,1 ali 0,2 odstotka, pri čemer so plače višje za en odstotek.
Vendar ekonomisti še vedno verjamejo, da bodo morali ceno trgovinske vojne plačati tudi ameriški potrošniki. »Samo počakajte. Vprašanje je, kdaj, ne če,« pravi Stephanie Roth, glavna ekonomistka pri Wolfe research za CNN.

Kaj pa cena jajc?
Pozimi in pred veliko nočjo je Američane najbolj bolelo, ko so morali kupovati jajca. Še v začetku marca je bila veleprodajna cena za 12 jajc neverjetnih 8,16 dolarja oziroma skoraj sedem evrov. Cene v trgovinah pa so bile še mnogo višje. Razlogi za tako visoke cene niso bili v carinah oziroma trgovinski vojni. Cene so poskočile zaradi epidemije ptičje gripe in velikega povpraševanja pred veliko nočjo. Takrat so Američani namesto jajc barvali krompirje. Vendar je še pred veliko nočjo cena jajc neverjetno padla na okoli tri dolarje oziroma 2,5 evra za škatlo. Zdaj je cena za 12 jajc nekoliko nad dvema dolarjema in pol. Razlog pa je predvsem v zmanjšanem povpraševanju.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se