Papežev odposlanec obvešča Vatikan o dogajanju v Sloveniji
V Vatikanu posebno pozornost namenjajo diplomaciji. Bili so med prvimi, ki so priznali Slovenijo.

Papež Janez Pavel II. je razumel duh časa po padcu berlinskega zidu in zato je bil Sveti sedež januarja 1992 med prvimi, ki so Slovenijo priznali kot samostojno državo. Z dvema obiskoma Janeza Pavla II., leta 1996 in 1999, so se medsebojni odnosi še poglobili, kar potrjujejo tudi redna srečanja različnih visokih predstavnikov obeh strani.
Pravni temelj, ki ureja odnose med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem je Sporazum med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih, ki je stopil v veljavo 28. maja 2004.
Francoz se poslavlja in odhaja na Nizozemsko
Sveti sedež je pravna personifikacija Katoliške cerkve, ima sklenjene diplomatske odnose s 183 državami. Diplomatsko predstavništvo Svetega sedeža v Sloveniji je apostolska nunciatura, ki ima status veleposlaništva. Apostolski nuncij je papežev odposlanec, »veleposlanik« Vatikana. Ima dvojno vlogo, zastopa Vatikan v Sloveniji in je posrednik med Svetim sedežem in slovenskimi škofi, hkrati igra pomembno vlogo pri imenovanju škofov.
Prvi apostolski nuncij v Sloveniji je bil Edmond Farhart, aktualni, ki ga je imenoval papež Frančišek, pa je Jean-Marie Speich. Toda Speich, ki so mu nekateri očitali, da ne mara Slovencev, je nedavno izvedel, da odhaja iz Slovenije. Njegov naslednik še ni znan. Francoza, ki je bil že nuncij v Gani, bodo poslali za veleposlanika Svetega sedeža na Nizozemsko.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se