Med drugim zaradi neobvladanega širjenja ptičje gripe med jatami rejnih ptic v ZDA je karton jajc v ZDA v marcu dosegel zgodovinsko ceno osmih ameriških dolarjev. Pred letom 2022 se je cena kartona gibala pri 1,3 ameriškega dolarja.
Minister za zdravje ZDA Robert Kennedy je zato sredi marca predlagal nenavadno rešitev. "Bolezni bi pustili prosto pot med jatami in identificirali ptice, ki preživijo. To so ptice, ki so najverjetneje genetsko nagnjene k imunosti, in to so ptice, ki bi jih morali vzrejati, podobno kot v populaciji divjih ptic," je prepričan.
Cena kartona jajc je v ZDA, med drugim zaradi ptičje gripe, marca presegla zgodovinsko vrednost 8 ameriških dolarjev.
Predlog podpira tudi kmetijski minister Brooke Rollins. "Nekateri kmetje so pripravljeni to pilotno preizkusiti, medtem ko okoli njih naredimo zaščitni polmer, da vidimo, če bo prišlo do imunosti," je dejal za Fox News.
Na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so Svet24 pojasnili, da niso pristojni presojati glede učinkovitosti "pristopa s prekuževanjem in možnih posledic uporabe takšnega načina ’zaščite’ ptic", saj da je to vprašanje za raziskovalne inštitute.
Pogin rejnih ptic pa je po njihovih besedah lahko tudi do 100-odstoten, evropska zakonodaja zato visoko patogeno aviarno influenco uvršča med bolezni kategorije A, za katere je obvezno takojšnje ukrepanje za izkoreninjenje in preprečevanje širjenja.
Med populacijo prostoživečih ptic so ptičjo gripo lani najpogosteje odkrili med labodi.
Tem ukrepom je kot država članica zavezana tudi Slovenija. V okuženem obratu je predpisana usmrtitev vse perutnine in neškodljivo uničenje trupel, čiščenje in razkuževanje opreme in drugih materialov oziroma njihovo uničenje, če razkuževanje ni možno. Dodatno se določi tudi zaščitni polmer vsaj treh kilometrov okoli okuženega obrata in še desetkilometrski polmer, v katerem velja stanje ogroženosti.
Virolog T. Jacob John opozarja, da v primeru 95-odstotne smrtnosti ptic lahko kolapsirajo celotne industrije. "Usmrtitev s predpisanim polmerom je za nekatere kruta, vendar rešuje življenja ostalih ptic. Ta pristop je vselej ustavil širjenje bolezni in rešil industrijo," je pojasnil za Deutsche Welle.
Aviarna influenca se v Sloveniji širi med populacijo prostoživečih ptic, veterinarska inšpekcija je tako novembra in decembra zabeležila deset in več primerov mesečno, največ med labodi v Podravju. Oktobra so na dvoriščni reji s 26 živalmi v občini Ptuj izvedli nujne ukrepe za preprečevanje bolezni.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.