Znanstveniki ugotovili, zakaj je Garfield oranžne barve
Študija se je pričela kot strasten projekt upokojenega japonskega profesorja genetike in velikega ljubitelja mačk Hiroyukija Sasakija.

Znanstveniki so končno razvozlali skrivnost, kaj daje oranžnim mačkam - kot je denimo legendarni Garfield - značilno barvo. Preboj ni le razveselil znanstvenikov, ampak tudi na tisoče ljubiteljev mačk po vsem svetu, ki so pomagali financirati raziskavo, poroča BBC.
Že desetletja je znano, da je genetika tista, ki daje oranžnim mačkam značilno barvo, a kaj točno v genetski kodi, se je znanosti do sedaj izmikalo. Dve skupini znanstvenikov z univerze Kyushu na Japonskem in univerze Stanford v ZDA sta zdaj razvozlali skrivnost.
Ugotovili so, da je za barvo mačjega kožuha in oči najbolj odgovoren gen ARHGAP36. S primerjavo DNK več deset mačk z oranžnim kožuhom in brez njega so ugotovili, da je pri mačkah z oranžno barvo kožuha v genu ARHGAP32 manjkal del DNA kode.

Znanstveniki sicer že desetletja opažajo, da je veliko večja verjetnost, da so oranžne mačke samci. To se zdaj ujema tudi z dejstvom, da se gen ARHGAP32 prenaša na kromosomu X. Mačje samice imajo dva kromosoma X, zato mora del DNA kode manjkati v obeh kromosomih, da se v enaki meri poveča proizvodnja svetlejšega pigmenta.
Gen ARHGAP36 pomembno vpliva tudi na delovanje možganov in hormonskih žlez. Najdemo ga tudi pri ljudeh, kjer ga povezujejo s kožnim rakom in izpadanjem las. Znanstveniki upajo, da bi rešitev uganke lahko tudi pomagala osvetliti, ali so oranžne mačke izpostavljene večjemu tveganju za določene zdravstvene težave.
Študija se je pričela kot strasten projekt upokojenega japonskega profesorja genetike in velikega ljubitelja mačk Hiroyukija Sasakija. Za zagon raziskave je Sasaki zbral 10.6 miljonov jenov oziroma 65 tisoč evrov od tisočih kolegov ljubiteljev mačk po vsem svetu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se