© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Klaus Schwab
Čas branja 1 min.

Notranja preiskava potrdila obtožbe zoper enega najvplivnejših ljudi na svetu


S.R.
21. 7. 2025, 09.54
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Notranja preiskava, ki so jo izvedli v Svetovnem gospodarskem forumu (WEF), naj bi potrdila obtožbe, ki jih je zoper ustanovitelja organizacije Klausa Schwaba usmeril žvižgač.

Klaus Schwab
Profimedia
Klaus Schwab je bil na čelu vplivne organizacije kar 55 let.

Aprila letos je odjeknila vest, da je z mesta predsednika upravnega odbora WEF odstopil ustanovitelj in dolgoletni prvi mož organizacije Klaus Schwab. Slednji je z mesta predsednika izvršnega odbora WEF odstopil že lani, tako se je umaknil z vseh položajev. V WEF so aprila njegov odhod pojasnili z besedami, da »v času, ko se svet hitro spreminja, potreba po vključujočem dialogu, s pomočjo katerega bo treba krmariti po zapletenih razmerah in oblikovati prihodnost, še nikoli ni bila bolj kritična.« Sam Schwab je ob tem dejal, da se je ob vstopu v 88 leto starosti odločil, da s »takojšnjim učinkom odstopim z mesta predsednika in člana upravnega odbora.«

Pozneje so se pojavile informacije, da naj bi se Schwab v resnici umaknil, ker se je z obtožbami na njegov račun oglasil nek žvižgač. V WEF so posledično zoper Schwaba uvedli notranjo preiskavo, v kateri so po poročanju švicarskega časnika SonntagsZeitung potrdili, da naj bi Schwab v slovitem poročilu svetovnega gospodarskega foruma o globalni konkurenčnosti, ki ga letno izdaja WEF, v korist političnim interesom manipuliral s podatki. Obenem naj bi mlajšim uslužbenkam pošiljal nespodobna elektronska sporočila.

Ugotovitve preiskave s skladajo z obtožbami, ki jih je v pismu nanizal žvižgač. Slednji je po poročanju časnika Schwaba obtožil finančnih mahinacij, zlorabe sredstev WEF in neprimernega ravnanja z zaposlenimi. Ravno te obtožbe naj bi bile razlog za njegov umik iz organizacije, ki jo je vodil več kot pol stoletja.

Kot smo že poročali, je v nemškem Ravensburgu rojeni Schwab doktor tehnoloških znanosti in ekonomije. Šolal se je na švicarskih univerzah in na ameriškem Harvardu. Do leta 1971, ko je ustanovil neprofitno fundacijo, predhodnico današnjega Svetovnega gospodarskega foruma, je bil malo znan profesor ekonomije na univerzi v Ženevi. Prvega srečanja se je domnevno udeležilo manj kot 500 ljudi, medtem ko danes srečanje v Davosu pritegne več tisoč mogočnežev s celotnega sveta, tudi političnih voditeljev, predstavnikov nevladnih organizacij, sindikatov in pripadnikov civilne družbe. Schwab ima po svetu tudi številne kritike. Ti opozarjajo, da srečanja v Davosu pomenijo varno okolje za korporacije in razne lobiste, da lahko brez nadzora vplivajo na vlade.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.