© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Kršitev človekovih pravic
Čas branja 1 min.

ESČP udarilo po Rusiji: to so vsa grozodejstva, za katera je bila obsojena


A.S.
STA
9. 7. 2025, 14.16
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je danes Rusijo obsodilo številnih kršitev človekovih pravic med vojno v Ukrajini in ji pripisalo odgovornost za sestrelitev letala družbe Malaysia Airlines nad Ukrajino leta 2014.

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP).jpg
Profimedia
Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP), Strasbourg.

Sodišče je Moskvo spoznalo za krivo usmrtitev ukrajinskih civilistov in vojaškega osebja, mučenja, prisilnega razseljevanja civilistov, vključno z otroki, ter uničevanja, ropanja in razlaščanja, poroča francoska tiskovna agencija AFP. 

Rusija odgovorna za MH17 in prisilne deportacije otrok

Prav tako je Rusiji odredilo, naj nemudoma izpusti vse osebe, ki jim je bila na ozemlju Ukrajine pod ruskim nadzorom odvzeta prostost in jih oblasti še vedno zadržujejo. Po navedbah sodišča bi morala Rusija sodelovati pri vzpostavitvi mednarodnega in neodvisnega mehanizma, ki bo zagotovil identifikacijo vseh otrok, ki so bili prisilno premeščeni iz Ukrajine v Rusijo ali na ozemlja pod ruskim nadzorom.

ESČP je Moskvi tudi pripisalo odgovornost za sestrelitev malezijskega letala MH17. Potniško letalo, ki je bilo na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur, je bilo 17. julija 2014 v času intenzivnih spopadov med ukrajinskimi silami in proruskimi separatisti sestreljeno nad Donbasom na vzhodu Ukrajine. Umrlo je vseh 283 potnikov in 15 članov posadke na krovu.

Letalo je glede na prvotne ugotovitve preiskovalcev sestrelila raketa buk ruske izdelave, ki so jo na območje v Ukrajini pod nadzorom proruskih upornikov pripeljali iz Rusije. Moskva te ugotovitve zavrača in vseskozi zanika vpletenost v incident.

Na letalu skoraj 200 Nizozemcev

Današnjo razsodbo je sprejel 17-članski veliki senat sodišča v Strasbourgu. V isti odločitvi je združeno obravnaval tri tožbe proti Rusiji. Dve je vložila Ukrajina po operacijah v Donbasu leta 2014 in vojni, ki jo je Rusija sprožila februarja 2022, tretjo pa Nizozemska zaradi sestrelitve leta MH17 nad Ukrajino leta 2014. Nizozemska si skupaj z Avstralijo že vrsto let prizadeva za kaznovanje odgovornih za sestrelitev letala, na katerem je bilo skoraj 200 Nizozemcev.

Vpliv sodbe ESČP bo sicer verjetno omejen. Rusija je bila namreč izključena iz Sveta Evrope zaradi njene agresije proti Ukrajini, ki jo je začela februarja 2022. To pomeni, da ni več članica evropske konvencije o človekovih pravicah, za spoštovanje katere skrbi ESČP.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.