Bo Trump venezuelski scenarij ponovil na Kubi?
ZDA so uvedle nove sankcije proti kubanskim agencijam in predstavnikom. Havana opozarja, da se bo v primeru napada branila.
Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.
Nastavi
Ameriški državni sekretar Marco Rubio je v ponedeljek napovedal nove sankcije proti kubanskim vladnim agencijam, ministrom in visokim državnim predstavnikom. Kubansko vlado je ob tem skupaj s celotnim režimom označil za grožnjo nacionalni varnosti ZDA.
Sankcije so ZDA uvedle proti kubanskemu ministrstvu za notranje zadeve, nacionalni policiji in direktoratu za obveščevalne dejavnosti. Na seznam so uvrstile tudi ministre za pravosodje, energetiko, rudarstvo in komunikacije, načelnika generalštaba kubanske vojske ter vodjo protiobveščevalne službe. Ukrepi pomenijo zamrznitev njihovega morebitnega premoženja v ZDA in prepoved potovanja v državo.
Režim odgovoren za propadajoče gospodarstvo
»Akterji, povezani z režimom, kot so tisti, ki so bili danes uvrščeni na seznam, nosijo odgovornost za trpljenje kubanskega ljudstva, propadajoče kubansko gospodarstvo in izkoriščanje Kube za tuje obveščevalne, vojaške in teroristične operacije,« je sporočil Rubio.
Ameriška vlada s tem dodatno stopnjuje pritisk na Havano. Analitiki ob tem opozarjajo na možnost, da bi se lahko proti Kubi pripravljal podoben scenarij, kot se je v začetku leta zgodil z Venezuelo, ko so ZDA vojaško napadle državo in zajele predsednika Nicolasa Madura, ki naj bi ga varovali kubanski varnostniki.
Brez dvoma se bodo branili
Kubanski predsednik Miguel Diaz-Canel je v ponedeljek opozoril, da bi Američane v primeru napada čakala »krvava kopel«, in poudaril pravico države do samoobrambe, poroča STA. »Če bi kdo poskušal napasti Kubo, se bomo brez dvoma branili. V 60. letih so skušali napasti in bili poraženi. Seveda lahko vsi rečejo, da je danes položaj drugačen, vendar se volja Kubancev ni spremenila,« je dejal kubanski veleposlanik pri ZN Ernesto Soberon Guzman.
Ameriški medij Axios je v nedeljo poročal, da naj bi Kuba od Irana in Rusije prejela več kot 300 brezpilotnikov, ki bi lahko dosegli ameriške cilje na Floridi. Informacije so mediju posredovali neimenovani ameriški obveščevalci, ki pa so priznali, da ni dokazov, da bi se Kuba pripravljala na napad na ZDA ali druge ameriške cilje.
Ostali so brez goriva
Poročilo Axiosa je bilo objavljeno po obisku direktorja Cie Johna Ratcliffa na Kubi. Miami Herald je medtem poročal, da ameriško pravosodno ministrstvo pripravlja obtožnico proti nekdanjemu kubanskemu predsedniku, 94-letnemu Raulu Castru.
Po napadu na Venezuelo je ameriški predsednik Donald Trump uvedel tudi energetsko blokado Kube, ki je tako praktično ostala brez goriva. Medtem ko Washington stopnjuje pritisk na Havano, Kubi pomagajo nekatere latinskoameriške države. Mehika je v ponedeljek na otok dostavila že peto večjo pošiljko humanitarne pomoči.
Kubanski minister za prehrano Alberto Lopez je dejal, da je šlo za pošiljko mleka v prahu, fižola in druge hrane.
Prva stran dneva
Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.