Opustili širitev zagrebške obvoznice, namesto tega milijardni projekt
Hrvaške avtoceste so opustile širitev dela zagrebške obvoznice s tretjim pasom. Namesto tega načrtujejo novo južno obvoznico, dolgo okoli 95 kilometrov.
Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.
Nastavi
Hrvaške avtoceste so opustile nadaljnjo gradnjo tretjega pasu zagrebške obvoznice na odseku od vozlišča Lučko proti Ivanji Reki. Namesto tega so zagnale projekt izgradnje nove, južne zagrebške obvoznice, dolge približno 95 kilometrov, poroča Jutranji list. Uradna odločitev je bila sprejeta pred nekaj meseci. S tretjim pasom bodo nadgradili le odsek obvoznice med vozliščema Zagreb zahod in Lučko, za katerega so prejšnji teden podpisali pogodbo z izvajalci. Dela naj bi se začela po turistični sezoni.
Projekt prezahteven in predrag
Takšna odločitev je bila sprejeta zaradi zahtevnosti gradnje in previsoke vrednosti investicije, ki po ocenah ne bi prinesla želenega zmanjšanja prometnih zastojev na obvoznici. Na odseku od Lučkega do Ivanje Reke bi bilo treba porušiti obstoječe in zgraditi nove nadvoze Kosnica in Ivanja Reka, železniški nadvoz Hrvatski Leskovac, viadukte kanal Odra, Buzin I in Buzin II, podvoza Dolci in Mičevec ter 1100 metrov dolg most Sava in 850 metrov dolg most Ivanja Reka.
Po ocenah bi širitev celotne obvoznice s tretjim pasom v obe smeri stala okoli 340 milijonov evrov oziroma 13,5 milijona evrov na kilometer. Zato so se pri HAC (Hrvaške avtoceste) odločili, da bodo razširili samo najbolj obremenjeni del obvoznice, odsek od vozlišča Zagreb zahod do vozlišča Lučko, dolg štiri kilometre in pol.
Sofisticiran sistem pametnega upravljanja prometa
Po tem odseku se dnevno pelje okoli 100 tisoč vozil. Po ocenah sogovornikov Jutarnjega lista naj bi njegova širitev prinesla želeni učinek zmanjšanja prometnih zastojev že prihodnjo jesen, ko naj bi bila dela končana. Ta del obvoznice ne bo dobil le tretjega voznega in odstavnega pasu v obe smeri, ampak tudi najmodernejši sistem pametnega upravljanja prometa, kakršen se danes uporablja na avtocestah po Evropi.
Projekt predvideva namestitev 16 jeklenih portalov, na katerih bodo devetmetrski, popolnoma programabilni informacijski zasloni za prikaz prometnih obvestil. Skupaj bo nameščenih 24 zaslonov različnih dimenzij, prek katerih bodo vozniki pravočasno obveščeni o prometnih incidentih, zastojih, nesrečah, omejitvah, samodejnih preusmeritvah prometa in drugih informacijah. Na tem odseku bo prvič na Hrvaškem nameščenih tudi devet termalnih kamer, ki bodo s pomočjo umetne inteligence med drugim zaznavale vožnjo v napačno smer, prometne nesreče, prisotnost pešcev, različne predmete na vozišču in podobne situacije.
Umetna inteligenca v prometu
Za nadzor prometa bo nameščenih tudi osem rotacijskih kamer z integrirano umetno inteligenco in možnostjo najmanj 30-kratne optične povečave slike. Kamere se bodo ob vsakem novem incidentu in prometni situaciji učile, shranjevale podatke in postajale vse bolj “pametne”.
Prvič bodo nameščene tudi postaje za merjenje hrupa ter meteorološka postaja, ki bo samodejno pošiljala podatke o stanju vozišča in okolice v sistem HAC-a. Iz tega sistema bodo nato informacije po algoritmih in vnaprej določenih scenarijih samodejno poslane na zaslone, ki bodo voznikom prikazovali obvestila in omejitve hitrosti.
Predvidena je tudi namestitev lidar laserskih števcev prometa najnovejše generacije, ki omogočajo klasifikacijo in popolno 3D-kartiranje vozil. Z uporabo te tehnologije vzdrževalnim ekipam HAC-a ob vsakem izrednem dogodku ne bo več treba na teren in se izpostavljati nevarnosti. To nalogo bo namesto njih prevzela tehnologija.
Z uvedbo najsodobnejše tehnologije naj bi ta odsek postal vzorčni primer upravljanja prometa na avtocestah na Hrvaškem. Sistem bo vključeval popolno pokritost z videonadzorom in videodetekcijo, programabilne zaslone, laserske števce prometa, merilnike hrupa, meteorološke postaje in druge naprave.
Namesto širitve nova obvoznica
Preostalih približno 20 kilometrov obstoječe obvoznice ne bodo razširili s tretjim pasom. Namesto tega so v Hrvaških avtocestah ponovno aktivirali skoraj 20 let star projekt izgradnje nove južne zagrebške obvoznice, ki bi po današnjih ocenah stala okoli milijardo evrov.
Po načrtu bi se nova obvoznica začela pri kraju Luka v Zagorju, kjer bi se priključila na avtocesto A2, končala pa pri Sveti Heleni, kjer bi se povezala z avtocesto A4. Na vozliščih bi bila povezana tudi z drugimi avtocestnimi smermi, ki vodijo proti Zagrebu, s čimer bi tranzitni tovorni promet obšel mesto. Skupaj bi tako zgradili okoli 14 vozlišč, nova obvoznica pa bi bila povezana z avtocestami proti Lipovcu, Sisku, Goričanu, Splitu in Maclju. Gradnja bi potekala v več fazah, nova južna zagrebška obvoznica pa bi lahko bila dokončana v štirih do petih letih.
Prva stran dneva
Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.