Ptujčani lani na bolniški v povprečju manj kot ostali Slovenci
Bolniška odsotnost delovno aktivnih prebivalcev na območju Mestne občine Ptuj je lani trajala povprečno 16,4 dneva, medtem ko je ta na ravni države znašal skoraj tri dni več (19), kažejo najnovejši podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) o zdravju prebivalcev občin.

Poročilo NIJZ
Po ugotovitvah NIJZ je bil delež populacije, ki prejema zdravila zaradi povišanega krvnega tlaka, na Ptuju blizu slovenskemu povprečju, za sladkorno bolezen pa nekaj nižji od slovenskega povprečja. V bolnišnicah so zaradi srčne kapi obravnavali 2,6 osebe na tisoč prebivalcev, starih med 35 in 74 let, v Sloveniji pa 1,9.
Na Ptuju tudi manj obravnav zaradi prometnih nesreč
Nekoliko nižja je bila pri starejših prebivalcih občine stopnja bolnišničnih obravnav zaradi zlomov kolka, ki je znašala 5,4 na tisoč prebivalcev, v Sloveniji pa 6,1. Nekaj manj od povprečja v državi je bilo na Ptujskem tudi bolnišničnih obravnav zaradi prometnih nesreč. Delež uporabnikov pomoči na domu je bil prav tako nižji od slovenskega povprečja. Po stopnji umrljivosti zaradi samomora je Ptuj z 18 na 100.000 prebivalcev v državnem povprečju, enako velja za telesni fitnes otrok in delež prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji.
Nad povprečjem tudi drugje
Ptujčanke se nekoliko bolje od povprečja odzivajo na presejalne teste za rak materničnega vratu v sklopu programa Zora. Odzivnost je lani znašala 78,8 odstotka, v Sloveniji pa je bila 74,5-odstotna. Odzivnost v presejalnem programu Svit za zgodnje odkrivanje raka debelega črevesa in danke pa je bila 64,2-odstotna, kar je za dobro odstotno točko manj kot na ravni države.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se