Zaradi onesnaženja vode tudi kazenska ovadba

##IMAGE-3454016##
Uradne informacije o smrti otroka, ki naj bi v občini Loška dolina umrl zaradi posledic okužbe s pitno vodo, so še vedno skope. Policisti izvajajo predkazenski postopek, podrobnosti pa za zdaj še ne morejo razkriti. Zaradi onesnaženja vode je zdravstveni inšpektorat uvedel prekrškovni postopek, JP Komunala Cerknica pa je podalo kazensko ovadbo.
Da naj bi v občini Loška dolina zaradi posledic okužbe s pitno vodo umrl otrok, je v torek poročala POP TV. Po neuradnih informacijah naj bi šlo za 11-mesečnega otroka. Umrl naj bi pretekli teden, pred tem pa naj bi bil več tednov na zdravljenju v ljubljanskem univerzitetnem kliničnem centru.
Pred okužbo naj bi bil otrok popolnoma zdrav, kar je ob robu včerajšnje seje zdravstvenega sveta uradno potrdil tudi strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana Rajko Kenda. Kot je pojasnil, so ga zdravili več kot dva meseca, a mu žal ni bilo pomoči in je "zaradi hude, težke in redke bolezni tudi umrl". Ob tem je poudaril, da gre za "bolezen, ki se pogosto konča z odpovedjo ledvic, včasih žal tudi s smrtjo, je pa posledica okužbe, za katero je lahko kriva tudi voda".
Na zdravstvenem inšpektoratu so potrdili, da je zdravstveni inšpektorat na podlagi suma hidrične epidemije na tem območju 10. junija izvedel izredni nadzor. O enem hospitaliziranem otroku so bili uradno obveščeni 16. avgusta, ko so prejeli poročilo o izbruhu prebavnih težav v Loški dolini, ki ga je pripravil Zavod za zdravstveno varstvo (ZZV) Ljubljana. O tem, da bi za posledicami okužbe s pitno vodo umrl otrok, pa niso bili seznanjeni do poročanja medijev.
Po navedbah zdravstvenega inšpektorata je Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) 17. junija podal mnenje, da je na območju vodooskrbnega sistema Stari trg - Lož najbolj verjeten vzrok za fekalno kontaminacijo pitne vode vir Obrh, "saj je bil le-ta nesiguren, priprava vode pred distribucijo v sistem ni bila ustrezna in ni zagotavljala stalne mikrobiološke skladnosti pitne vode".
Po oceni IVZ je obstoječa situacija predstavlja veliko grožnjo za zdravje prebivalcev na tem območju, kar so potrjevale tudi informacije lokalne zdravstvene službe. Zato je predlagal takojšnje ukrepe za zagotovitev zmanjšanja tveganja.
Podobno so pojasnili tudi na IVZ. Kot so navedli, je po podatkih tamkajšnje lokalne službe v začetku junija zbolelo več prebivalcev, ki so se slabo počutili, imeli povišano telesno temperaturo, so bruhali in imeli drisko. Bolezenski znaki so pri večini zbolelih izzveneli v nekaj dneh.
Začasni ukrep prekinitve dobave pitne vode iz vira Obrh je zdravstveni inšpektorat v skladu s pravilnikom o pitni vodi uvedel 17. junija, odpravljen pa je bil 25. junija, potem ko je bil na viru Obrh uveden postopek filtriranja vode in je izvajalec začel z ukrepi, ki sta jih predlagala IVZ in ZZV Ljubljana, tj. s kloriranjem in rednim vzorčenjem vode. Poleg tega upravljavec uporabnike obvešča o ukrepu prekuhavanja pitne vode.
Po navedbah zdravstvenega inšpektorata sicer epidemiološko preiskavo tega primera epidemije, ki se širi z vodo, izvaja ZZV Ljubljana, ki bo tudi določil, kdaj se bodo omenjeni ukrepi lahko prenehali izvajati.
Zdravstveni inšpektorat je upravljavcu naložil tudi temeljito analizo dejavnikov tveganja na vodovodnem sistemu Stari trg - Lož in vzpostavitev učinkovitega notranjega nadzora. Uvedel je tudi prekrškovni postopek po zakonu o zdravstveni ustreznosti živil in izdelkov ter snovi, ki prihajajo v stik z živili.
Za prekršek pravne osebe je predvidena denarna kazen od 2086,49 evra do 33383,41 evra, odgovorne osebe pravne osebe pa od 125,19 evra do 1043,23 evra.
Direktor JP Komunala Cerknica Stojan Franetič je pojasnil, da so prve ukrepe uvedli v začetku junija, ko je ZZV Novo mesto kot pooblaščena institucija po večjih nalivih čez vikend 7. junija odvzel vzorce vode, za katere so dan kasneje neuradni podatki kazali na sum velike fekalne onesnaženosti. Takoj so uvedli prepoved pitja vode in njeno prekuhavanje.
Kot je pojasnil, so na policijsko postajo v Cerknici podali tudi kazensko ovadbo proti neznanemu storilcu zaradi onesnaženja pitne vode s fekalijami. Kot pravi Franetič, o smrti otroka niso bili obveščeni.
Na IVZ so sicer pojasnili, da so v skladu s pravilnikom o pitni vodi upravljavci vodovodov zavezani k izvajanju rednega nadzora pitne vode. Prav tako so v primeru morebitne kontaminacije vode dolžni obvestiti uporabnike vode.
Kot so zapisali, je v Sloveniji več vodovodnih sistemov, kjer je pitna voda neustrezna in jo morajo prebivalci redno prekuhavati. Vsako leto tako v povprečju beležimo tri izbruhe bolezni, ki so povezani z uživanjem neustrezne vode.
Zdravstveno neustrezna pitna voda je lahko vir izbruha številnih črevesnih obolenj, so še navedli na IVZ in dodali, da lahko zboli vsakdo, ki zaužije takšno vodo, tako do tedaj zdravi otroci in odrasle osebe. Okužba lahko poteka v različnih oblikah, v redkih primerih pride do resnih zapletov, ki se lahko končajo tudi s smrtjo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se