V Babnem Polju jih zebe šele pri minus 20



"Zbogom, kranjska dežela, nikoli več te ne bom videl." Tako je naslovila svoje predavanje predavateljica, urednica Alenka Veber iz Babnega Polja, z dušo in srcem vezana nanj. Za Babno Polje vemo vsi vsaj to, da je najhladnejši kraj v Sloveniji, da kurijo tudi poleti in mraz čutijo šele pod 20. stopinjami pod ničlo ...
Zdaj vemo o tem veliko več. Predstavila nam je svoje 10-letno raziskovanje izseljencev, svoje poti do podatkov. Še posebno o usodi starega strica Franca Trohe Rihterjevega. V knjigi Božični in velikonočni spomini je uredila zapise o njem.
To pa ni vse. V svojem kraju ureja domačijo in vabi na obisk, da spoznamo kraj in začutimo, koliko njej pomenijo korenine. Tudi sama se počuti izseljena, ko čez teden prebiva v Ljubljani in se vrača v kraj, da ga pripravi za izletnike.
Zanimiva je njena ugotovitev, da je vzrok za izseljevanje današnje generacije po 100 letih enak - delo in denar. Takrat so odhajali pogumni in obupani in želeli, da se vrnejo, z denarjem poplačajo dolgove in popravijo dom. Današnja generacija odhaja izobražena po izkušnje, ker doma nima priložnosti. Upajmo, da bodo z novimi izkušnjami dobili priložnost, da svoje znanje ponudijo domovini, ki jih je izobrazila. Za vse pa je tujina težka in njen kruh ni vedno samo bel.
S svojim navdušenjem do domačega kraja je v nas izzvala spomine in željo, da bi tudi sami začutili to pripadnost svojemu kraju, poiskali korenine in spoznali ... tudi Babno Polje. Tja se bomo odpravili na izlet jeseni. Zanimiva tema za začetek leta, saj nam je dala misliti in čutiti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se