Tudi rejci drobnice obupani
Ko so v sredo na Agri v Gornji Radgoni rejcem ovac in koz delili priznanja za vzrejo najlepših in najboljših primerkov posameznih pasem, je Roman Savšek svojega zavrnil.

Predsednik Zveze društev rejcev drobnice Slovenije je sicer dejal, da je priznanja vesel, vendar ga zaradi odnosa države v imenu vseh rejcev zavrača. Oblasti očita popolno neodzivnost v zvezi z naraščanjem števila zveri in ignoriranje vse večje stiske živinorejcev in zlasti drobnice, saj je prav drobnica tista, ki je najbolj izpostavljena napadom.
»Rejci smo zato vse bolj obupani in prepuščeni sami sebi. Prišli smo tako daleč, da populacija medveda in volka nista več ogroženi, so pa zdaj že ogrožene populacije avtohtonih pasem drobnice. Leta 2009 smo redili približno 170.000 živali, zdaj le še okrog 125.000. Zlasti močno upada reja na območjih z zvermi, samo na Kočevskem je število ovac in koz z 10.000 padlo na zgolj 2.000.«
Potrebne sistemske rešitve
Težave je treba reševati sistemsko, je prepričan, pri tem pa ne poskušati zgolj stroke, ampak tudi mnenje rejcev. Obregnil se je tudi ob sredstva, ki jih država namenja rejcem drobnice. »Niti odstotek vsega ne dobimo rejci, saj je velika večina v imenu reje drobnice rezervirana za različne projekte. Tudi zahteve za zaščito živali, ki nam jih postavlja država, so nesmiselne, neživljenjsko birokratske in niso biti blizu zahtevam držav, ki imajo problematiko zveri in reje živali zgledno urejeno.«
Rejci drobnice so v doslej redno in aktivno sodelovali v vseh pogovorih, ki so povezani s pripravo strategije in akcijskih načrtov za upravljanje zavarovanih vrst živali, vendar so bili vedno preslišani in neupoštevani. Dosegli niso niti osnovnega dogovora, da bi bili sami odgovorni za postavitev električnih ograj, država pa za zaščito živali. »Očitno bomo morali tudi za slednje poskrbeti sami,« je dejal Savšek. »Zaradi take ignorance smo se odločili, da na razpravah na temo zveri ne bomo več sodelovali, s tem pa tudi ne bomo več dajali legitimnosti morebitnim tam sprejetim odločitvam.
Spomnimo, da je Slovenija po številu medvedov eno najbolj gosto naseljenih območij v Evropi, saj jih po uradnih ocenah Zavoda za gozdove Slovenije pri nas živi že preko tisoč. Volkov je bilo v obdobju 2019/20 113, podatek za sezono 2020/21 pa še ni znan.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se