Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Suša na Gorjancih: Gospodična ne teče več


Pripravila Zdenka Mihelič
16. 8. 2012, 12.30
Posodobljeno
18. 08. 2012 · 08:51
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

medved.jpg
Gospodično je pred kratkim obiskal medved ... (foto: arhiv; B. M.)
gospodicna.jpg
Izvir Gospodične še vedno dobro obiskan, a presušen ... (foto: arhiv; J. M.)
Na Dolenjskem Planinski dom pri Gospodični na Gorjancih (828 m, PD Krka Novo mesto) v primerjavi z lanskim letom opaža približno enak obisk oziroma rahlo boljši, soočajo pa se s sušo. Najemnik doma Blaž Mrhar, katerega družina skupno že 25 let skrbi za ta dom, pravi, da »je sezona na višku. Letos nam gre na roko tudi vreme. V prvi polovici leta - koča je namreč odprta skozi vse leto - smo imeli res lepo vreme in tak je bil tudi obisk - lep. Moram pa reči, da izvir Gospodična že tri tedne ne teče več. Če bo šlo tako naprej, bomo morali naslednji konec tedna poklicati gasilce z vodo.« Najemnik se na različne načine trudi privabiti goste in to mu tudi uspeva. »Letos je rahlo več tujih gostov, malo več Rusov, ki pridejo iz okoliških zdravilišč, še vedno je tudi veliko Francozov (delo v Revozu) in sosedov Hrvatov. Veseli pa smo porasta gostov-planincev iz drugih koncev Slovenije. Hkrati pa je vedno več tudi lokalnih obiskovalcev, saj jih Klub gorjanskih škratov in gospodičen z 260 člani, ki že 16 let vodi evidenco vseh vzponov semkaj, beleži iz leta v leto več. Če je bilo lani število obiskov (ne obiskovalcev) članov tega kluba skupaj 10.000; pa je število obiskov tako že sedaj. Predvidevamo, da bo ob koncu leta pristalo število pri 15.000. Lani jeseni je dobro zaživela spletna stran naše koče, pripravili smo tudi brošure, oboje je gotovo pripomoglo k številčnejši obiskanosti. Letos bomo za kočo naredili še kamnito ograjo, na terasi pa smo že postavili 220-kilogramskega lesenega medveda Najemniku Blažu tudi idej za naprej ne zmanjka, saj ima že nekaj časa v mislih lov za skritim zakladom z nalogami in na koncu z zanimivimi nagradami, vse z namenom, da bi Gorjance še bolje spoznali.

Lepe vremenske napovedi v gore privabijo mnogo obiskovalcev naših gora. Ne samo obmorski turistični kraji, temveč tudi gorski vrhovi, planinske poti in koče so te dni polno obiskani. V gore so se odpravili številni planinci, prevladujejo pa predvsem domači, slovenski obiskovalci gora. Med Slovenci opažamo tudi trend, da del svojega letnega dopusta preživljajo v slovenskih gorah in planinskih kočah – ne samo na enodnevnih in dvodnevnih pohodih, ampak za več dni. Po pripovedovanjih oskrbnikov planinskih koč sta avgustovska konca tedna končno tista prava in lahko govorimo o vrhuncu poletne planinske sezone. Zaradi polnih koncev tedna priporočajo obisk najvišjih vršacev med tednom. Poletna planinska sezona traja od 15. julija do 15. septembra.

Planinska društva z markacisti PZS skrbijo za mrežo 1661 planinskih poti v skupni dolžini prek 9000 km po vsej Sloveniji (planinska društva vzdržujejo tudi 78 transverzalnih poti – obhodnic). Ravno v tem času v okviru Planinske zveze Slovenije poteka tudi akcija Droben prispevek za markanten vtis, v kateri s prispevkom 1 EUR pomagate za obnovo planinskih poti (SMS z geslom »POT« pošljete na 1919).

Planinska društva upravljajo 176 planinskih koč, zavetišč in bivakov z okoli 6.000 ležišči. Vse planinske koče skupaj z zavetišči so odprte, zaradi adaptacije je zaprt le Mihelčičev dom na Govejku (727 m) v skupini Škofjeloškega, Cerkljanskega in Idrijskega hribovja s Trnovskim gozdom.

Slovenske gore letno obišče prek 1,4 milijona obiskovalcev, redno pa v hribe zahaja več kot 315.000 Slovencev. Prav gotovo pa obisk gora v zadnjih letih, sploh pa zadnjih dneh kaže, da smo Slovenci še vedno planinski, gorniški narod, kjer je planinstvo najbolj priljubljena oblika rekreacije in športnega udejstvovanja, ko je v Planinsko zvezo Slovenije včlanjenih kar 2,8 odstotka prebivalcev Slovenije.

O obisku domačih in tujih gostov, opremljenosti in posebnostih smo povprašali planinske koče in vam posredujemo njihove ocene in pričakovanja. To so: Zavetišče pod Špičkom, Triglavski dom na Kredarici, Prešernova koča na Stolu, Mozirska koča na Golteh, Češka koča na Spodnjih Ravneh, Koča na Dobrči (po izboru glasovalcev izbrana za najbolj priljubljeno planinsko kočo v 2012), Vojkova koča na Nanosu in Planinski dom pri Gospodični na Gorjancih.

Vsem planincem, obiskovalcem gora želimo srečno pot in varen korak na vseh njihovih poteh in vzponih. Vse pa opozarjamo, da se v gore in na svoje planinske poti podajate primerno opremljeni, izbirajte poti, primerne svojim psihofizičnim sposobnostim, pred odhodom preverite tudi vremensko napoved, stanje poti in odprtost planinskih koč, odpravite se dovolj zgodaj in o svojih poteh in načrtih obvestite domače. Na vrhovih in v planinskih kočah se vpisujte v vpisne knjige ter imejte vedno v mislih, da ste na vrhu šele na polovici poti – naš cilj je varno priti domov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.