Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenija, Podlehnik: Preiskava kipcev iz Gruškovja


Eva Milošič
13. 5. 2017, 06.00
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Smo se navduševali nad cenenimi turističnimi spominki?

1494597228_cg_kipci_iz_gruskovja.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Novembra 2015 so policisti v kupu smeti v enem od šotorov sprejemnega centra za migrante pri mednarodnem mejnem prehodu Gruškovje našli dva kamnita kipa in relief; vsi trije predmeti merijo med 22 in 29 centimetrov. Strokovnjaki so takrat ocenili, da gre za sumerske umetnine, stare okoli 4.500 let, višja kriminalistična inšpektorica v upravi kriminalistične policije Uršula Belaj pa je zdaj poskrbela za preobrat zgodbe. Opozorila je, da obstaja velika verjetnost, da so kipci ponaredki. Po informacijah iz tujine se v migrantskem valu niso znašle le kiparske in druge umetnine, ampak tudi njihovi ponaredki. Migranti so v več državah Evrope kot originale skušali prodati celo turistične spominke.

Nobeden od treh gruškovskih kipcev, ki jih še vedno hranijo v Narodnem muzeju Slovenije (NMS) v Ljubljani, nima nikakršne oznake ali inventarne številke (to bi bilo sicer mogoče tudi odstraniti), zatorej naj ne bi šlo za umetnine iz (muzejske ali zasebne) zbirke. Kustos NMS za arheologijo dr. Peter Turk je za naš časopis že lani zatrdil, da sta kipca molivcev gotovo pristna: »Oba kipca sta izjemno lepo izdelana iz alabastra, ki po obdelavi potrebuje cela tisočletja, da fino razpoka, površina pa dobi poseben lesk.« Podvomil pa je o pristnosti reliefa z upodobitvijo do pasu gole ženske, ki je manj spretno izdelan.

Po javni izjavi Belajeve smo ga za mnenje poprosili še enkrat. Ponovno je poudaril, da bi ponaredek lahko bil le eden od treh predmetov: »Relief je morda res ponaredek, saj je zelo nespretno izdelan. Vendar pa to samo po sebi še nič ne pomeni; sumerska umetnost ima na tisoče takih predmetov. Povedati želim samo to, da je tak relief mogoče zlahka ponarediti.« Tudi glede drugih dveh kipov mnenja ni spremenil: »Absolutno sta pristna. Mojster sicer lahko ponaredi, kar hoče, vendar pa je v Siriji in Iraku po številnih opustošenjih svetišč mogoče na vsakem bazarju kupiti originalne sumerske kipe. Sprašujem se, zakaj bi kdo toliko truda in denarja vlagal v ponarejanje, ko pa je vse naprodaj (za malo denarja) …«

Izvor treh domnevno sumerskih kipov, najdenih v Gruškovju, policisti še preiskujejo, zato jih javnost doslej še ni videla. Vse kaže, da jih tudi še dolgo ne bo; na Policiji Slovenije so namreč priznali, da je zaradi vojnega stanja v Siriji in Iraku, od koder naj bi kipi izvirali, zelo težko napovedati, kdaj bo preiskava zaključena. Poudarili so, da bo o končni usodi artefaktov odločilo Okrožno državno tožilstvo na Ptuju: »Obstaja več možnosti; od tega, da se kipi vrnejo državi izvora (če bi ta lahko nesporno dokazala, od kod izvirajo oz. od kod so bili odneseni), do tega, da ostanejo v Sloveniji – v instituciji, ki ima ustrezne pogoje za hrambo takih predmetov.« Seveda le, če so avtentični …

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.