Ministrstvo o prodaji domov za starejše izvedelo iz medijev: to je "kršitev koncesijske pogodbe"
Ministrstvo za solidarno prihodnost od avstrijske družbe SeneCura pričakuje pojasnila glede domnevne prodaje svoje mreže domov za starejše v Sloveniji.

Portal necenzurirano.si je namreč včeraj poročal, da SeneCura prodaja sedem domov za starejše v Sloveniji. Gre za drugo največjo zasebno mrežo domov v Sloveniji, pri čemer naj bi avstrijsko družbo pestile finančne težave in afere, povezane z domnevnim zanemarjanjem oskrbovancev v njihovih domovih v Franciji.
Ob prihodu v Slovenijo pred šestimi leti so imeli velike načrte za gradnjo domov za starejše. Pri poslih v Sloveniji jim je svetoval Franc Imperl, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za delo, ki je imel takrat po informacijah necenzurirano.si dobre zveze na ministrstvih za zdravje in delo. Imperl je tudi lastnik podjetja, ki ima že od leta 2006 ključno vlogo pri licenciranju direktorjev domov za starejše. Šest let po prihodu se avstrijska SeneCura poslavlja iz Slovenije. Kdo kupuje njene domove? In zakaj je neslavno propadel razpis za koncesije za nove domove? Več o ozadju tega primera je na voljo na portalu necenzurirano.si.
Podjetje ministrstva ni obvestilo
Na poročanje so se danes odzvali na ministrstvu za solidarno prihodnost. Pojasnili so, da so bili o tem, da naj bi Sene Cura prodala sedem domov za starejše v Sloveniji, v katerih je nastanjenih približno 805 oskrbovancev, obveščeni iz medijev.
Pri tem so na ministrstvu navedli besede ministra Simona Maljevca, da jih podjetje o tej nameri ni obvestilo ne uradno ne kako drugače. "Podjetje SeneCura, ki upravlja z zasebno mrežo domov za starejše v Sloveniji, o svoji potencialni nameri prodaje obstoječih kapacitet ni obvestilo ne ministrstva, ki ga vodim, ne mene osebno," je poudaril minister. Ob tem je pojasnil, da "problematično neinformiranje predstavlja tudi kršitev koncesijske pogodbe".
Terjajo pojasnila
Ministrstvo je tako ob seznanitvi z medijskimi objavami koncesionarja pozvalo k uradni razjasnitvi okoliščin in opozorilo na 10. člen pogodbe, ki jih zavezuje k poročanju o vseh dejstvih, ki vplivajo na opravljanje storitve. Kot so pojasnili, prenos koncesije na drugo pravno osebo po 21. členu pogodbe ni dovoljen.
Vodstvo podjetja so tako pozvali k razjasnitvi navedb o prodaji, potencialnih kupcih, uresničevanju namena skrbi za starejše v teh razmerah ter o izpolnjevanju svojih obveznosti iz koncesijskih pogodb, še posebej na lokacijah, kjer objekti še niso zgrajeni ali v celoti operativni. Odziv ministrstvo pričakuje do petka zjutraj.
To se dogaja, če je nekaj prepuščeno trgu
V sporočilu ob tem izpostavljajo tudi besede ministra Maljevca o širšem problemu množičnega podeljevanja koncesij v preteklosti. "Če navedbe držijo, nam ta primer kaže sistemsko tveganje, ki nastopi, kadar država dejavnosti socialnega varstva prepušča trgu. Številni domovi, za katere so bile podeljene koncesije, ne bodo nikoli zgrajeni, nekatere koncesije pa so že bile predmet preprodaj. To je skrajno neodgovorno predvsem do ljudi, uporabnic in uporabnikov, ki bi jih javni sistem moral podpirati in ščititi," meni Maljevac.
Po ministrovih besedah v njegovem mandatu ni bila podeljena niti ena nova koncesija in "tudi ne bo". Namesto tega, izpostavljajo na ministrstvu, sistematično krepijo javno mrežo domov za starejše, ki jo razumejo "kot ključno hrbtenico sistema dolgotrajne oskrbe". Ob tem so še dodali, da je bila za krepitev, obnovo in gradnjo javne mreže namenjena rekordna višina sredstev in da je trenutno aktualnih več kot trideset gradbenih projektov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se