Podravje: Največ invazivne in škodljive ambrozije v vzhodni Sloveniji
Čeprav so lastniki zemljišč ambrozijo dolžni odstranjevati, tega mnogi še vedno ne počno, med razlogi pa je tudi nepoznavanje te rastline. Kazni za kršitelje se gibljejo med 500 in 1.500 evri, vendar je inšpektorjev za uspešen nadzor premalo.

Inšpektorat nima dovolj inšpektorjev
Nadzor nad odstranjevanjem ambrozije vrši Inšpektorat za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, kjer ugotavljajo, da se ta enoletna invazivna rastlina v zadnjih letih počasi, a vztrajno vse bolj širi tudi na kmetijska zemljišča, saj žal tega ni mogoče povsem preprečiti. Ker je nezahtevna glede rastnih razmer, se pogosto pojavlja na zapuščenih in neobdelanih površinah oziroma tam, kjer je zaradi gradnje ali drugih vzrokov prišlo do večjih premikov zemlje. Preprečevanje njenih škodljivih vplivov je mogoče le z doslednim odstranjevanjem in preprečevanjem njenega cvetenja oziroma oblikovanja semen, s katerimi se širi dalje. Rastlino so dolžni odstraniti imetniki zemljišč, in sicer s koreninami vred oziroma nadzemni del tako, da se škodljiva rastlina v isti rastni dobi ne obraste več.
»Neposreden nadzor na terenu izvaja 19 fitosanitarnih inšpektorjev, ki pa prioritetno izvajajo naloge v zvezi z varovanjem zdravja rastlin, skladno uporabo fitofarmacevtskih sredstev in skladnostjo semenskega materiala. Dodatno preglede na tem področju izvaja 14 inšpektorjev, vendar le v delu svojega delovnega časa,« so povedali na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, to pa z drugimi besedami pomeni, da za nadzor nad rastišči ambrozije in njenim odstranjevanje nimajo dovolj kadra oziroma da se lahko odzovejo zgolj na prijave. Vsakdo od nas namreč lahko rastišča ambrozije prijavi fitosanitarni inšpekciji UVHVVR.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se