© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Podjetje PJU
Čas branja 3 min.

Šok za zaposlene v slovenski spletni trgovini: ostali so pred vrati skladišča


Žiga Fabjan
1. 7. 2025, 12.57
Posodobljeno
15:11
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Zaposleni v podjetju PJU d.o.o, ki upravlja s spletno trgovino KupiHitro, so se danes znašli pred zaklenjenimi vrati skladišča. Vodstvo se na njihove klice ne odziva.

kupihitro
Posnetek zaslona
Stran spletne trgovine KupiHitro.

Skupina zaposlenih, ki se je obrnila na naše uredništvo, meni, da se v podjetju PJU dogajajo resne kršitve. Delodajalec je v začetku prejšnjega meseca, 11. junija, zaposlene napotil na čakanje na delo. Kot razlog je navedel "optimizacijo stroškov" in zagotovitev likvidnosti za nadaljne pozitivno poslovanje podjetja. Sklepe so delavci prejeli na delovnem mestu, kot datum izteka ukrepa je bil naveden 30. junij.

Govorili smo z eno od zaposlenih, ki je želela ostati anonimna. Za Svet24 je povedala, da je takrat verjela, da se podjetje poskuša izzviti iz poslovnih težav. Čez dober teden dni, v petek, 20. junija, pa je sledil šok: med čakanjem na delo je, tako kot približno 40 drugih zaposlenih, po elektronski pošti prejela odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov. Odpoved pogodbe so delavci nato v kuverti, ki ni bila poslana priporočeno, prejeli še po običajni pošti.

Ker so želeli spoštovati določbo o 30-dnevnem odpovednem roku, so se delavci danes želeli vrniti na svoja delovna mesta, a neuspešno. Pričakalo jih je zaklenjeno skladišče na Agrokombinatski cesti v Zalogu, prav tako niso mogli dostopati do prostorov uprave podjetja na Dimičevi ulici. V vodstvu podjetja se na njihove klice in elektronsko pošto ne odzivajo.

Molk lastnikov

"Nimamo nobenih informacij, ali podjetje še sploh posluje – niti ali so bile sproženi kakršnikoli uradni stečajni ali likvidacijski postopki," pravijo zaskrbljeni zaposleni, ki bi jim moralo podjetje izplačati regres za letni dopust. Obenem jim dolguje še prispevke za mesec maj in pol junijske plače.

"Zaposleni smo se znašli v položaju pravne in človeške negotovosti, kjer smo brez odgovora ostali ne le o svoji prihodnosti, temveč tudi brez sredstev za življenje," poudarjajo delavci. Od lastnikov zahtevajo, da stopijo v stik z njimi, inšpektorat za delo, kamor so podali prijavo, pa pozivajo k ukrepanju.

Na podjetje PJU oz. njegova lastnika in zastopnika smo naslovili prošnjo za odziv na trditve zaposlenih. Objavili ga bomo, ko ga prejmemo. Vprašanja smo poslali tudi na inšpektorat za delo.

Leta 2023 zabeležili pol milijona evrov dobička

Kot je razivdno iz javno dostopnih podatkov, sta lastnika in zastopnika podjetja PJU Maj Urbanc, prokurist,in Jan Pijavec, direktor. Kot nam je povedala zaposlena, s katero smo govorili, ji je slednji, ko se je le odzval, pisno zatrdil, da od konca maja ne vodi več podjetja. Tudi na izorčenih sklepih o napotitvi na čakanje na delo in odpovedi pogodb o zaposlitvi se je pod delodajalca, torej podjetje PJU, po pooblastilu direktorja Novaka Ilića podpisala Mojca Cvetko.

Podjetje PJU je bilo sicer ustanovljeno leta 2017, deluje pa na področju elektronskega poslovanja (e-commerce). Leta 2023 je zaposlovalo 95 ljudi in imelo nekaj več kot 72 milijonov evrov prihodkov. Poslovno leto je takrat zaključilo 545.000 evri čistega dobička. Povprečna bruto plača na zaposlenega je znašala 1800 evrov.

Na strani spletne trgovine KupiHitro je zapisano, da je podjetje PJU "ena od vodilnih firm na našem področju v Sloveniji in celi Evropi, ki posluje na 13 evropskih trgih".

Razočarani delavci

Skupina delavcev se bo tudi jutri zbrala pred skladiščem, kjer so do nedavnega opravljali svoje delo. Trenutno se ne morejo prijaviti na zavod za zaposlovanje, niti se zaposliti pri novem delodajalcu.

Upanja, da bodo dobili, to kar jim pripada, nimajo veliko. Če bi se dolg odločili izterjati po sodni poti, bi bili stroški verjetno višji od tega, kar podjetje še premore. Sprašujejo se, kam je v še do nedavnega uspešnem podjetju poniknil denar, in ali je pred domnevnim prenosom lastništva, ki sicer (še) ni zabeleženo v javnih evidencah, končal v davčnih oazah.

"V Sloveniji ne bi smelo biti mogoče, da podjetje po več letih uspešnega poslovanja preprosto zapre vrata in izgine – skupaj z dolgovanim denarjem in brez vsakršne odgovornosti do ljudi, ki so gradili to zgodbo," so prepričani.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.