Vlada o prepovedi baterijske reje in drugih spremembah za zaščito živali
Vlada bo na današnji redni seji med drugim obravnavala predlog novele zakona o zaščiti živali, ki vključuje tudi prepoved baterijske reje.

Predstavniki vlade Roberta Goloba danes čaka prva obravnava predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zaščiti živali, v skladu s katero bi se med drugim uvedli višji standardi dobrobiti živali. Novela zakona vključuje več ukrepov, vključno s prepovedjo reje kokoši v baterijski reji, ureditev financiranja skrbi za zapuščene živali in uvedbo omejitve posedovanja prostoživečih vrst živali.
Javna obravnava predloga novele se je zaključila sredi marca. Nepresenetljivo se je izkazalo, da predlog, na katerega je med javno obravnavo prispelo 350 pripomb, v grobem podpirajo nevladne organizacije za zaščito živali, sicer pa so glede podrobnosti različni deležniki pogosto na nasprotnih bregovih. Kot so takrat pojasnili na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), glede na pripombe številni podpirajo strožje omejitve, tem istim omejitvam pa drugi močno nasprotujejo. Če bi eni popolno prepoved reje živali v kletkah razširili še na druge živali, drugi »nasprotujejo že predlaganim omejitvam in menijo, da bi takšna ureditev neupravičeno posegla v gospodarske dejavnosti.«
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je med pripombami med drugim upoštevalo tiste glede odgovornega lastništva in označevanja psov in mačk ter do neke mere predloge v poglavju o ravnanju z zapuščenimi živalmi.
Osnutek novele
- Znano, do kdaj želi ministrstvo ukiniti baterijsko rejo
- Jajca s kokošje farme iz Gornjih Ivanjcev: kljub nepravilnostim niso prekinili naročil
Osnutek novele, ki ga je pripravila uprava za varno hrano in je bil v javni obravnavi, je sicer predvideval ukinitev baterijske reje do konca leta 2029. Reja kokoši nesnic v kletkah bo dovoljena do vključno 31. decembra 2028, če bodo rejci izpolnjevali pogoje iz predpisov, ki urejajo zaščito živali. Po tem datumu bo tovrstna reja kokoši nesnic v Sloveniji prepovedana. Burno javno razpravo o baterijski reji je v začetku januarja povzročila že objava skrivaj narejenih posnetkov Društva AETP s kmetije Kaučič z območja Gornjih Ivanjcev, na katerih je bilo videti v kletkah nagnetene kokoši z golimi vratovi, neodstranjene glodavce, znesena jajca na enem izmed trupel.
Predvideval je še spremenjen način financiranja zavetišč in spremembo normativa glede zagotavljanja namestitvenih mest v zavetiščih. Tudi obvezno označevanje mačk, kar bo po mnenju uprave za varno hrano prispevalo k zmanjšanju števila zapuščenih mačk in pritiska na zavetišča, a kot rečeno, so v tem primeru upoštevali nekatere pripombe.
Zakonodajni predlog posega tudi na področje posedovanja eksotičnih živali, pri čemer se ohranja seznam dovoljenih vrst živali, hkrati pa se strožje ureja posedovanje nevarnih in zahtevnih vrst.
Podnebni zakon
Vlada bo danes predvidoma obravnavala tudi predlog podnebnega zakona. Kot so pojasnili na vladnem uradu za komuniciranje (Ukom), bo Slovenija z njegovim sprejetjem »stopila na pot strateškega upravljanja podnebnih politik, ki presega zgolj okoljsko naravnanost. Gre za enega ključnih dokumentov prihodnjega desetletja, katerega cilj je zagotoviti dolgoročno varnost, kakovost življenja in trajnostni gospodarski razvoj v luči podnebnih izzivov.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se