© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Varno na poletni dopust
Čas branja 1 min.

Največ prometnih nesreč ob petkih in sobotah


STA
18. 7. 2025, 07.51
Posodobljeno
08:59
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na agenciji za varnost prometa opozarjajo, da so v poletnih dneh, ko se številni odpravijo na potovanja, oddih na morju ali v hribih, ceste najbolj obremenjene, še posebej ob petkih. Tveganja je mogoče zmanjšati, zato svetujejo, da pot načrtujemo pravočasno in se, če je le mogoče, izognemo prometnim konicah. Obvezno pa poskrbimo za počitek.

profimedia-0711382791.jpg
Profimedia
Fotografija je simbolična.

Statistika prometnih nesreč v Sloveniji po navedbah agencije za varnost prometa jasno kaže, da se največ prometnih nesreč zgodi ob petkih, prav tako je ob koncu tedna največ hudih posledic prometnih trkov. Ob petkih in sobotah je na cestah največ smrtnih žrtev in hudih telesnih poškodb.

Na agenciji opozarjajo, da je petek dan, ko zaključujemo delovni teden, hitimo na dopust ali obisk, smo pogosto utrujeni, na ceste pa prihajajo tudi dopustniki iz tujine.

Zato vsem svetujejo, da se, če je le mogoče, izognejo petkovim popoldanskim konicam in večerom, ko je prometna gneča največja. Na pot naj gredo ob manj obremenjenih urah, zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, če so spočiti. Če potujejo v soboto, pa naj bodo pripravljeni na kolone v turističnih smereh in pred predori.

Nedelje so znane po povečanem številu utrujenih voznikov in prometnih konicah. "Če je le mogoče, podaljšajte dopust za en dan in se vrnite v ponedeljek. Če to ni mogoče, načrtujte počitek pred povratkom," svetujejo.

Voznikom priporočajo, da spremljajo stanje na cestah in vnaprej načrtujejo počivališča, kjer bodi naredili premor. Počitek pred vožnjo je obvezen, so poudarili. Ocenjuje se namreč, da je utrujenost voznika dejavnik, ki prispeva k 15 do 20 odstotkov prometnih nesreč z najtežjimi posledicami.

"Če spimo manj kot pet ur na noč, se kar za 4,5-krat poveča verjetnost za udeležbo v prometni nesreči," so med drugim navedli. Vozniki naj se zato za volan usedejo naspani. Na dolgih poteh naj si vsaki dve uri vzamejo vsaj 15 minut odmora. Če zaspanost narašča, pa naj se takoj ustavijo, saj "nobena ura prihoda ne odtehta varnosti".

Voznike tudi pozivajo, naj vozijo po omejitvah in hitrost prilagodijo razmeram na cesti. Če so živčni ali razdraženi, naj naredijo premor. V poletni vročini pa naj poskrbijo tudi za ustrezno pitje tekočine.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.