Ob 20-letnici veteranov Dolenjske tudi zbornik







Veterani vojne za Slovenijo Dolenjske letos praznujejo 20-letnico, ki so jo obeležili včeraj s tradicionalnim srečanjem na Otočcu in izdajo zbornika o vlogi Teritorialne obrambe (TO) Dolenjske v procesu osamosvajanja Slovenije na vojaškem področju v vojni leta 1991. Ob tej priložnosti so počastili tudi 25-letnico samostojne Slovenije, bližajoči se državni praznik in spominski dan Mestne občine Novo mesto.
Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Dolenjske (OZVVS), ki danes šteje preko 650 članov, vseskozi ohranja spomin na priprave in osamosvojitveno vojno, vlogo TO in Manevrska struktura narodne zaščite (MSNZ). Tako so bili, kot je poudaril predsednik dolenjskih veteranov Jože Ribič, med drugim na območju združenja postavljeni trije spomeniki – Poganci skupaj z novomeško občino in Slovensko vojsko, Medvedjek začetek, dokončan s strani OZVVS Trebnjem, in pred Kulturnim centrom Janeza Trdine, ki ga je postavila novomeška občina ob 650-letnici Novega mesta v sodelovanju z veterani Dolenjske in Policijsko veteranskim društvom Sever DBK, posvečen 25-letnici plebiscita. Prav tako je bilo postavljenih pet spominskih plošč za tajna skladišča MSNZ, sedem plošč za tajna skladišča TO in spominska plošča na sodišču, kjer je delovala koordinacijska podskupina za Dolenjsko v letu 1991.
»K ohranjanju spomina in dokumentiranja dogodkov iz priprav in vojne za Slovenijo smo izvedli tudi dva posveta o vlogi TO v vzpostavljanju in zavarovanju osamosvojitve in plod teh posvetov je izdaja dveh zbornikov,« je dejal Ribič. V pravkar izdanem drugem zborniku, ki vsebuje 700 strani, so prispevki 50 avtorjev, ki so v času priprav in vojne za Slovenijo neposredno sodelovali v bojnih akcijah, bili na odgovornih nalogah v štabih ali enotah TO, delovali v civilnih strukturah na območju delovanja 2.PŠTO Dolenjske, ki je ob osrednjem delu Dolenjske segal do Kočevskega, Bele Krajine, Posavja in trebanjskega dela.
Včerajšnje slovesnosti so se poleg domačih veteranov udeležili tudi delegacije veteranov iz Bele krajine, Trebnjega, Posavja, Kočevja in Ozlja, predstavniki lokalnih skupnosti ter drugih veteranskih in domoljubnih organizacij, Slovenske vojske in trije slovenski generali – general podpolkovnik Albin Gutman, generalmajor Alojz Štainer in generalmajor Ladislav Lipič, predsednik Zveze veteranov vojne za Sloveniji, ki je bil tudi slavnostni govornik.
Slednji se je v svojem nagovoru med drugim spomnil vseh zaslužnih za ohranjaje in prebujanje narodne zavesti ter se zahvalil vsem, ki so se na obrambno-varnostnem področju pred 25 leti najbolj izpostavili, ob tem pa napovedal, da je pred veterani in veterankami danes še veliko dela. »Skoraj štiri leta so se trudili za spremembo zakona o vojnih veteranih, s katerimi smo uspeli povrniti z ZUJF-om odvzete pravice in še to nismo uspeli v celoti. Pravice, ki so nam bile odvzete z 'enim zamahom', smo vračali štiri leta in ta leta smo nam bila vzeta, ker simo mogli nameniti več časa za urejanje drugih, za veterane pomembnih zadev. Marsikdo še vedno nima urejenega statusa, marsikateri član se komajda preživlja in vsak dan je med vojnimi veterani več socialnih problemov. Naša naloga je, da to stanje izboljšamo,« je poudaril in pozval vse, da še naprej sledijo vrednotam, kot sta pravičnost in poštenost.
Dolenjska veteranska organizacija je ob jubileju prejela priznanje krovne Zveze veteranov vojne za Slovenijo in novomeške občine, veterani pa so nedeljsko popoldne preživeli v skupnem druženju, kjer so se pomerili tudi v družabnih igrah.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se