Lani so se tla v Sloveniji v povprečju stresla skoraj šestkrat na dan
Spodnjemu Podravju številne naravne ujme žal ne prizanašajo, ima pa to območje v primerjavi s preostalim delom držav veliko srečo vsaj pri potresih. Od leta 1990 so se tla v Spodnjem Podravju zatresla 21-krat (nazadnje konec decembra), a noben od teh potresov ni poškodoval stavb oz. povzročil omembe vredne gmotne škode. Je mogoče predvideti, kako bo v prihodnje?

Potresi na celotni zemeljski krogli nastajajo praktično neprestano, seizmologi jih letno naštejejo več milijonov. Na Agenciji RS za okolje (ARSO) so pojasnili, da ozemlje naše države po številu in moči potresov spada med dejavnejša območja: »Slovenija leži na potresno dejavnem južnem robu Evrazijske tektonske plošče, na severozahodnem robu sredozemsko-himalajskega seizmičnega pasu, ki je eden od potresno najdejavnejših na Zemlji. Na majhnem slovenskem prostoru se stikajo tri regionalne tektonske enote: na severu in zahodu Alpe, na južnem, jugozahodnem in osrednjem delu Dinaridi in na severovzhodu Panonski bazen.«
Andrej Vuga z ARSO je povedal, da je Slovenija tako država s srednjo potresno nevarnostjo: »Čeprav potresi pri nas ne dosegajo prav velikih vrednosti magnitude, so lahko njihovi učinki dokaj hudi zaradi razmeroma plitvih žarišč. Pas večje potresne nevarnosti poteka po osrednjem delu Slovenije od severozahoda proti jugovzhodu države. Z oddaljevanjem od tega pasu proti severovzhodu in jugozahodu se potresna nevarnost zmanjšuje.« Dodal je, da v naši državi izstopajo tri območja z največjo potresno nevarnostjo: območje zahodne Slovenije, območje Ljubljane in okolice ter območje Brežic.
V Spodnjem Podravju sta tako potresna nevarnost (naravna danost za nastanek potresa) kot potresna aktivnost (prostorska in časovna porazdelitev procesov) glede na preostalo Slovenijo majhni:
Popotresi mogoči tudi še po nekaj letih
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se