Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Katera bo letošnja Naj planinska pot?


Oglasno sporočilo
15. 4. 2025, 08.41
Posodobljeno
09:07
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vse do 8. junija lahko ljubitelji gora glasujejo za svojo najljubšo pot.

Avtor Grega Eržen.jpg

Navdušeni planinci bodo tudi letos že osmo leto zapored lahko izbirali Naj planinsko pot. Na portalu Vse bo v redu lahko glasujete za eno izmed šestih izbranih poti. Zavarovalnica Triglav bo zmagovalni poti namenila sredstva za obnovo.

Kot organizator akcije v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije (PZS) Zavarovalnica Triglav skrbi za varnejši in odgovoren obisk gora. V letošnje glasovanje so se uvrstile poti, ki so zaradi naravnih pojavov, kot so podori in neugodne vremenske razmere, poškodovane, potrebne čiščenja ter imajo dotrajana varovala in oznake.

Letošnje izbranke za Naj planinsko pot 2025 so:
• Mašun–Mali Snežnik–Veliki Snežnik
• Ljubelj–Dom na Zelenici–Begunjščica
• Draga–Roblekov dom–Begunjščica
• Razdrto–Vojkova koča na Nanosu
• Logarska dolina–Okrešelj–Kamniško sedlo
• Suhadolnik–Taška–Cojzova koča

Svoj glas za najljubšo pot lahko oddate na tej povezavi vse do 8. junija. Zmagovalna pot bo deležna sredstev za obnovo, Zavarovalnica Triglav pa bo s tem podprla tudi požrtvovalno delo slovenskih markacistov.

Za naravo v gorah (po)skrbimo vsi  

Pot z največ prejetimi glasovi bodo ob podpori tehnične oz. interventne skupine PZS obnovili markacisti. Akcija Naj planinska pot ozavešča o delu markacistov, ki v Sloveniji vzdržujejo več kot 10.000 km planinskih poti. Kljub temu zanje skrbi le približno 800 markacistov, zato je ključno, da tudi vsi ljubitelji gora prispevajo k njihovi ohranitvi in skrbijo za varnost ter čistočo planinskih poti in koč.

»Z akcijo Naj planinska pot sledimo naši skupni zavezi – skrbeti za urejene, označene in s tem varnejše planinske poti, s katerimi odpiramo planinski svet širšemu krogu obiskovalcev. Pomemben prispevek akcije pa vidimo tudi v zavedanju, da urejene planinske poti niso samoumevne, ampak so plod predanosti prostovoljnih markacistov, ki za to skrbijo. Veseli nas, da Zavarovalnica Triglav prepozna ta naš trud in nas na naši poti že ves čas podpira,« izpostavlja generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu.

Lani v novi podobi zasijale tri planinske poti

Od leta 2018, ko je akcija prvič zaživela, je bilo obnovljenih že devet poti, od tega kar tri v lanskem letu.

Poti, ki so že bile izbrane v akciji Naj planinska pot:
• krožna pot Planina Blato–Planina pri Jezeru–Planina Dedno polje–Vrata (pod Zelnarico)– Prehodavci–Dvojno jezero–Štapce–Ovčarija–Planina pri Jezeru–Planina Blato
• Rečiška planinska krožna pot
• Bambergova planinska pot na Triglav z Luknje čez Plemenice
• pot, ki vodi s Kranjske koče na Ledinah na Koroško Rinko
• Hanzova pot, ki vodi od Koče na Gozdu na Prisojnik
• pot s Kamniškega sedla do Brane in Planjave
• Koželjeva pot ob Kamniški Bistrici
• pot od Jame Topla do Male Pece

Za (še) večjo varnost koč

Na skoraj vsaki planinski turi obiskovalce gora na koncu poti (pri)čaka tudi koča, ki nudi zavetje in možnost počitka. Da bi zagotovili njihov čim daljši obstoj, je ključnega pomena vlaganje v preventivne ukrepe, saj so planinske koče v primeru požara težko dostopne. Zavarovalnica Triglav je zato lansko leto podprla meritve električnih napeljav v kočah, ki so pogosto dotrajane in predstavljajo eno glavnih tveganj za požar. V okviru razpisa je bilo pregledanih deset koč, s tovrstnimi ukrepi pa bo naša vodilna zavarovalno-finančna skupina  v sodelovanju s PZS nadaljevala tudi letos.

Naročnik oglasnega sporočila je podjetje Zavarovalnica Triglav


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.