Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

KALOBJE - Krpati staro ali zgraditi novo podružnico?


Tina Strmčnik
26. 2. 2021, 04.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

  Krajane Kalobja jezi nenehno krpanje prostorov tamkajšnje več kot sto let stare podružnične osnovne šole. Njihova slaba volja se je še okrepila sredi februarja, ko je Komisija Uprave RS za zaščito in reševanje odsvetovala uporabo prvega nadstropja in podstrešja stavbe. Po potresu v Petrinji so se namreč v tej stari šolski zgradbi pojavile razpoke. Otroci pouk in vrtec obiskujejo v nadomestnih prostorih. Občina je sicer pred leti, ko jo je kot župan vodil mag. Štefan Tisel, odkupila zemljišče in naročila idejni projekt za manjšo novogradnjo. Sedanje vodstvo pojasnjuje, da projekt ostaja v dolgoročnem razvojnem programu občine, vendar ga občina ne bo prijavila na aktualni razpis.  

1614287379_kalobje_215.jpg
Arhiv NTRC

Ker je treba ostrešje temeljito pregledati, sedaj pouk za vseh 12 učencev šole izvajajo v pritličju, kjer je bila prej med drugim enota vrtca. 18 predšolskih otrok vrtec začasno obiskuje v prostorih tamkajšnjega prostovoljnega gasilskega društva Kalobje. V gasilski dom so preselili še kuhinjo, kjer malicajo tudi šolarji.

Krajani Kalobja so se na medije obrnili s pismom, v katerem pojasnjujejo, da pet razredov kalobške podružnice v povprečju obiskuje 15 otrok, medtem ko malčki, ki bi jih starši želeli vpisati v enoto vrtca, ostajajo celo pred njenimi vrati. »Mlade družine se naseljujejo, rodnost v kraju raste in otrok očitno ne bo zmanjkalo,« so zapisali. Dodali so, da je kakovost bivanja v stavbi, ki je bila med vojno požgana in nato na novo pozidana, slaba. V šoli se namreč soočajo z vlago, stranišča občasno ne delujejo, v kopalnici je s stropa odpadlo že za samokolnico ometa.

Predsednik Krajevne skupnosti (KS) Kalobje in občinski svetnik na listi SDS Zdravko Hribernik je pojasnil, da vsi otroci iz kraja ne obiskujejo podružnice. Med razlogi za to je omenil dotrajanost stare šolske zgradbe in dvom v njeno varnost. »To šolo so obiskovali že njihovi starši in stari starši. Kaj veliko se od takrat ni spremenilo, zamenjale so se le učiteljice.« Prepričan je, da bi tako šola kot vrtec potrebovala novo zgradbo, kjer bi krajani, še posebej mladi, dobili tudi telovadnico oz. večnamenski prostor za druženje.

Vlaganja v okviru možnosti

Robert Gajšek, ravnatelj Osnovne šole Hruševec, pod okrilje katere sodi tudi POŠ Kalobje je povedal, da je bila podružnica v zadnjem desetletju deležna številnih izboljšav. V zadnjem desetletju so tam uredili nov vhod za vrtec, v učilnicah in drugih prostorih so namestili nova PVC okna, zamenjali so peč za centralno ogrevanje, popravili so streho in dimnik, sanirali greznico in obnovili sanitarije v pritličju. V sodelovanju s KS je šola dobila obnovljen dovoz in urejene parkirne prostore. Ministrstvo za izobraževanje in občina sta plačala ureditev novega brezžičnega omrežja, v letošnjem šolskem letu so učitelji med drugim dobili nove računalnike. Občina ocenjuje, da je v omenjeno podružnico v zadnjem desetletju vložila približno 45 tisoč evrov. Gajšek dodaja, da v okviru možnosti, ki jih imajo na centralni šoli, ves čas obnavljajo kalobško zgradbo. In zavrača očitke, da matična šola porablja denar, namenjen podružnici, ki so krožili po spletu. »Ravno obratno je, denar iz matične šole vlagamo v podružnico, saj sredstva prejemamo glede na število oddelkov in učencev. Slednjih je v Hruševcu 400, na Kalobju pa 12.«

Potreb povsod veliko

Na občini so poudarili, da ves čas vzdržujejo šolsko stavbo, ker pa v lokalni skupnosti delujejo šest matičnih šol in štiri podružnice, je potreb vedno več kot razpoložljivega denarja. Ko bo izbrani izvajalec pregledal strešno konstrukcijo in izdelal poročilo o statiki stavbe, bo občina za obnovo poiskala ustrezne rešitve. »Zapiranje šole, kot se populistično namiguje, ni bilo nikoli predvideno. Naredili bomo vse, da bodo učenci in otroci v varnih prostorih in da bodo lahko ostali v domačem kraju,« so zapisali v službi za odnose z javnostmi.

Foto: SHERPA

Preberite več v Novem tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.