Elesovi predlogi za obračunavanje omrežnine
Agencija za energijo je pri predlagani nadgradnji metodologije obračuna omrežnine, ki je do 31. avgusta v javni obravnavi, v precejšnji meri sledila predlogom družbe Eles.

Direktor sistemskega operaterja slovenskega elektroenergetskega omrežja Aleksander Mervar je povedal, da so v Elesu predlagali uveljavitev treh časovnih blokov tako v višji kot nižji sezoni, pri čemer bi bila urna razporeditev posameznega bloka različna glede na sezono in glede na to, ali gre za delavnik ali dela prost dan. "Agencija je medtem v aktu predlagala pet časovnih blokov (prej šest), je pa približno sledila našemu predlogu glede urne razdelitve blokov," je zapisal.
Agencija je prav tako ohranila sezonsko razlikovanje z dvema sezonama. Temu v Elesu niso izrecno nasprotovali, so pa izpostavljali, da bi bila primernejša bistveno nižja razlika med tarifnimi postavkami za prvi in drugi časovni blok. Alternativni predlog družbe je bila uveljavitev ene sezone v prehodnem obdobju.
Odpravljeno sankcioniranje preseganja moči
"Čeprav smo v družbi Eles predlagali, da se moč določi glede na povprečje desetih konic, naj bi bilo sodeč po predlogu agencije po novem upoštevano povprečje petih konic. Spremembo ocenjujemo kot primerno, saj bi bil v primeru upoštevanja desetih konic za določanje moči izpad omrežnine bistveno večji," je navedel.
Že pred temi analiziranimi spremembami pa je agencija odpravila sankcioniranje preseganja moči za odjemalce, ki jim moč določijo elektrooperaterji, kar je bil tudi Elesov predlog. "Uvedla je izjeme za sezonske, negospodinjske odjemalce, kar ocenjujemo za velik napredek glede na veljavno ureditev," je poudaril Mervar.
Elesovi predlogi
Eles bo po njegovih besedah v javni obravnavi predlagal uvedbo novih tarif za moč za vse odjemalce v povprečju tarif za prvi, drugi in tretji časovni blok - odvisno od odjemne skupine. Predlagal bo tudi, da se osnova za izračun omrežnine določi glede na razliko moči med zakupljeno močjo in povprečjem petih konic zadnjih šestih mesecev. Ko odjemalec sklene pisni sporazum z elektrooperaterjem o znižanju priključne moči, se mu razlika "vrnjene" moči obračuna po trenutno veljavnih tarifah za priključno moč in poravna v roku 30 koledarskih dni.
Prav tako bi morali po njihovem mnenju uvesti tako imenovano omrežnino za rezervacijo moči. Nadgrajena metodologija z visoko tarifiranim prvim časovnim blokom sicer prispeva k bolj racionalni porabi v času te visoke tarife, posledično pa tudi na nižjo konično moč, vendar ne vpliva na pogodbeno priključno moč.
Eles našel način za dodatno plačevanje
"Če bi dejansko želeli na posameznih lokacijah priključiti več uporabnikov brez izdatnih dodatnih investicij, bi morali vsem, ki imajo visoko priključno moč in nizko doseženo, zaračunati 'razliko za rezervacijo te moči'. S tem bi težili k temu, da bi lastniki z visoko priključno oziroma pogodbeno močjo 'vrnili' del moči in jo dali na razpolago ostalim uporabnikom," je pojasnil Mervar.
Trenutno namreč odjemalci po njegovih besedah "kupijo" visoko priključno moč in plačajo enkratni prispevek, pri čemer ne plačajo razlike, če dejansko dosegajo nižjo konično moč. Elektrooperaterji zato izgubljajo omrežninski prihodek in celo po nepotrebnem investirajo v povečanje zmogljivosti, kajti dejanska poraba ne obstaja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se