Očitki pri javnem naročilu za eKarton: kako se je takšen pogoj sploh znašel v razpisu?
Na ministrstvu za zdravje so pred dnevi zanikali očitke o prirejanju razpisa za izvedbo projekta eKarton in enotni podatkovni model. A v oči bode podatek, da se je na razpisu od ponudnikov zahteval specifičen certifikat, o katerem odloča ravno eden od ponudnikov na istem razpisu.

O očitkih, da so na ministrstvu za zdravje razpis za deset milijonov evrov vreden projekt elektronskega kartona za paciente vnaprej prilagodili izbranemu ponudniku, je pred tednom dni poročal portal necenzurirano.si.
Gre za enega od projektov v okviru digitalizacije slovenskega zdravstva, za katero ima Slovenija skupno na voljo 83 milijonov evrov evropskega denarja. Projekt vzpostavitve tako imenovanega elektronskega kartona (eKartona) bo vse bolnikove podatke združil v eno bazo, pri čemer bo vanjo lahko vstopal tudi sam pacient, zdravniku pa bodo na vpogled zgodovina bolezni, alergije, predhodne terapije, ki se bodo vpisovale prek terapevtskega lista. Vse to bi olajšalo in pospešilo obravnavo pacientov v javni mreži.
Ministrstvo za zdravje je v primeru tega projekta objavilo javni razpis, sestavljen iz več sklopov, nanj pa so prispele ponudbe štirih podjetij. Po poročanju portala je več ponudnikov že pred oddajo ponudb opozarjalo na nenavadno stroge in ozko določene razpisne pogoje, ki naj bi bili pisani na kožo enemu od največjih ponudnikov IT-rešitev slovenskemu zdravstvu. Na ministrstvu za zdravje so pozneje zanikali sume, da je bilo javno naročilo za izvedbo projekta eKarton in enotni podatkovni model prirejeno.
Certifikat, ki ga ima na svetu le osmerica
Portal danes poroča o več podrobnostih razpisa. Med drugi se je med razpisnimi pogoji se je namreč pojavila zahteva, da mora imeti izbrani ponudnik dva strokovnjaka s področja modeliranja podatkov v zdravstvu. Oba bi morala imeti poseben certifikat "Open EHR recognised educator", ki ga ima po javno dostopnih podatkih na celem svetu le osem ljudi, pri čemer sta dva od teh zaposlena v Sloveniji, in sicer v podjetju Better, ki na aktualnem razpisu velja za favorita. Še več, ta certifikat po poročanju portala podeljuje mednarodna organizacija OpenEHR Foundation s sedežem v Londonu, ki jo je pomagal ustanoviti nihče drug kot lastnik podjetja Better Tomaž Gornik.
Kako se je takšen pogoj sploh znašel v razpisu? In kaj o vsem tem pravijo v podjetju Better? Več na necenzurirano.si.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se