Na »državni« račun na Jadran tudi za manj kot 50 evrov na dan
Predvsem javnim uslužbencem in zaposlenim v posameznih državnih podjetjih so namreč skozi celotno leto, predvsem pa med poletno sezono, na voljo tudi turistične namestitve, s katerimi razpolaga država, cene za posamezno nočitev pa so lahko tudi smešno nizke.

Država razpolaga s številnimi turističnimi namestitvami, ki so čez celotno leto v nekaterih primerih na voljo tudi navadnim smrtnikom, v kolikor po zaključenih razpisih ostanejo še kakšni prosti termini. Nabor možnosti je bogat, prebogat, da bi ga bilo mogoče strniti v posamezen članek, a so informacije o razpoložljivosti in cenah javne, državljan, ki ni javni uslužbenec, pa bo moral za več podrobnosti prečesati spletišča ministrstev in javnih ustanov.
Pester nabor na ministrstvu za javno upravo
Med tistimi, ki razpolagajo z morda najobsežnejšim izborom možnosti, je ministrstvo za javno upravo. Ministrstvo ima na voljo kar 75 počitniških enot, od katerih jih je 26 v Sloveniji, 49 pa na Hrvaškem. V prvi vrsti so namenjene »zagotavljanju pogojev za oddih in rekreacijo ter vzdrževanju psihofizičnih sposobnosti zaposlenih v organih državne uprave,« so navedli. Uporabljajo jih lahko tako aktivni kot upokojeni uslužbenci organov državne uprave, če pa enote ostanejo nezasedene, jih lahko koristijo tudi zunanji uporabniki. Razpis za letovanje v letošnji poletni sezoni, ki je bil namenjen izključno zaposlenim v organih državne uprave, je že zaključen, preostali javni uslužbenci in tudi zunanji uporabniki pa lahko zapolnijo preostale proste termine, če so ostali na voljo.
Ministrstvo za javno upravo v Sloveniji razpolaga s kapacitetami v Belem Križu nad Portorožem, Luciji, Bohinjski Bistrici, Kranjski Gori ter na Kopah in Rogli. Na Hrvaškem lahko na račun države dopustujete v Barbarigi, Červarju, Dajli, Novigradu, Maredi, Nerezinah, Umagu ter na Lošinju in Pagu.
Na voljo so tako garsonjere kot eno- in večsobna stanovanja ter apartmaji. Cene se povprečno gibljejo od 65 do 95 evrov na dan, pri čemer je v Sloveniji najdražja nastanitev v trisobnem stanovanju Bezje v Kranjski Gori (90 evrov na dan), na Hrvaškem pa hišice in apartmaji na Lošinju in Pagu (95 evrov na dan).

Poceni enote ministrstva za notranje zadeve
Nekaj kapacitet imajo tudi na ministrstvu za notranje zadeve, kjer se je razpis za letovanje v letošnji poletni sezoni prav tako že zaključil. Na Hrvaškem so na voljo enote v Barbarigi, v Sloveniji pa v Kranjski gori, Vinici, Čatežu, Logu pod Mangartom ter ob Blejskem in Bohinjskem jezeru.
Pa cene? Za štiriposteljni bungalov v Barbarigi je treba odšteti vsega 43,2 evra na dan. Štiriposteljna garsonjera v Kranjski Gori stane 65 evrov na dan, za preostale enote pa se cene gibljejo nekje med 25 in 45 evri na dan.
Ob tem naj spomnimo, da je notranje ministrstvo pred leti razpolagalo tudi z nekoč priljubljenim policijskim sindikalnim kampom na Debelem rtič, ki se je ponašal z 24 bungalovi, gostinskimi in poslovnimi objekti ter zidanimi sanitarijami, a je leta 2016 prešel v roke Urada za oskrbo in integracijo migrantov. Kamp je nato žalostno sameval, infrastrukturo pa je začel najedati zob časa. Urad je pozneje, po popolni ruski invaziji na Ukrajino, tam nastanil ukrajinske begunce.

Kapacitete ministrstva za obrambo
Ministrstvo za obrambo ima medtem na voljo turistične namestitve na Bledu, Pokljuki in Debelem rtiču ter tudi v Bovcu, Gričicah, Izoli, Logarski dolini, Termah Ptuj in smučarskem centru Stari vrh. Na oddih se lahko prijavijo le zaposleni na ministrstvu za obrambo, upokojeni delavci ministrstva, člani društva upokojencev ministrstva, ožji družinski člani padlih v vojni za Slovenijo ter pogodbeni »pripadniki rezervne sestave slovenske vojske in civilne zaščite ter družinski člani pripadnika, ki je izgubil življenje med vojaško službo.« Kot pojasnjujejo na ministrstvu za obrambo, so cene za letošnjo poletno sezono še v fazi oblikovanja in jih bodo objavili naknadno. V preteklih letih so se sicer gibale nekje okoli 30 evrov na dan, dražja je bila le nočitev v Termah Ptuj, ki je presegla 50 evrov na dan.
Cvetober Slovenskih železnic
S precejšnjimi kapacitetami razpolagajo tudi Slovenske železnice. Med drugimi imajo na voljo enote v Umagu, Novigradu, Savudriji in na Cresu, v Sloveniji pa na Bohinjskem, v Kranjski Gori, Luciji, Ratečah ter Termah Čatež in Olimia. Za letošnje poletje se cene za nočitve na Hrvaškem gibljejo od 30 do dobrih 60 evrov na dan. Najdražje so enote v Bašaniji pri Umagu. Za tiste, ki raje odrinejo v gore, pa se cene namestitev v Kranjski Gori, Bohinjski Bistrici in Bohinju gibljejo med 26 in 67. Na voljo je vse od garsonjer do večjih stanovanj in hiš.

Nekoliko presenetljivo z nastanitvami razpolaga tudi Zavod za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni. Na voljo imajo pet enot v Sloveniji in osem enot na Hrvaškem, in sicer v Bohinju, Bovcu, na Rogli, v Barbarigi, Stinici ter na Pagu in Malem Lošinju. Enote so v prvi vrsti namenjene aktivnim in upokojenim uslužbencem, a jih lahko, če ostanejo nezasedene, uporabljajo tudi zunanji uporabniki. Sicer pa se cene gibljejo med 45 in 80 evri na Hrvaškem, medtem ko vas bo nočitev v eni od enot v slovenskih gorah stala dobrih 50 evrov.

Po ugodnih cenah je v posameznih primerih mogoče najeti tudi počitniške kapacitete delodajalcev in ustanov na lokalni ravni. Te se večinoma nahajajo na slovenski ali hrvaški obali, nekaj jih je tudi v toplicah in hribih, a so po nižji ceni običajno na voljo le zaposlenim, kapacitete pa so hitro zasedene.


Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se