© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dolenjskim vinogradnikom prepovedali cvičkove table ob avtocesti


lokalno
17. 4. 2008, 00.00
Posodobljeno
14:43
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cvicek_zura_kuljaj.jpg
Jože Žura in Ivo Kuljaj

##IMAGE-2235982##

V.d. direktorja Zavoda za turizem Novo mesto Ivo Kuljaj je danes izrazil razočaranje in ogorčenje nad birokratsko togostjo pristojnih na Darsu in drugih službah, ki so zavrnili pobudo Zavoda in Zveze društev vinogradnikov Dolenjske za postavitev tabel ob dolenjskem kraku avtoceste, ki bi označevale deželo cvička.

Kot je pojasnil Kuljaj, je ideja o dveh tablah ob cesti Ljubljana - Zagreb, ki bi nosile napis 'Dolenjska - dežela cvička', zorela že dalj časa. Ob letošnjem prevzemu organizacije 36. Tedna cvička s strani Zavoda, pa so nameravali tabli slovesno odkriti v sklopu prireditve in so februarja za dovoljenje zaprosili Dars. V ponedeljek so prejeli negativni odgovor, s katerim se Kuljaj nikakor ne strinja.

Dars se namreč v zavrnitvi prošnje sklicuje na Pravilnik o prometni signalizaciji in prometni opremi na javnih cestah ter na študijo Turistična signalizacija na avtocestah in hitrih cestah, ki jo je naredila Slovenska turistična organizacija. Po teh pravilih, postavitve turističnih tabel ob avtocesti niso dovoljene, razen v določenih primerih, ko gre za t.i. obvestilne table o kulturnih spomenikih, varovanem območju narave ali pomembnejših turističnih znamenitostih. Med slednje uvrščajo naravna zdravilišča in smučišča (pod določenimi pogoji), med varovana območja narave pa naravne vrednote, zavarovana območja narave in območja Nature 2000. Skratka, Dars zavrača postavitev table, ki bi označevala vinorodni okoliš.

In tu se delno zaplete, saj so dolenjski vinogradniki in Zavod za turizem želeli postaviti tablo z napisom 'Dolenjska-dežela cvička' in ne 'Vinorodni okoliš Dolenjske'. Novomeški župan Alojzij Muhič je tako po Kuljajevih besedah podpisal vlogo za postavitev obvestilnih tabel o ''naravni in kulturni znamenitosti regionalnega in nacionalnega pomena'' in ne zgolj vinorodnega okoliška kot takega.

Sicer pa je Kuljaj začuden nad državno birokracijo še zato, ker država po eni strani podpira in želi razviti tudi t.i. zidanični turizem, a ga po drugi strani ne dovoli promovirati na primeren način. ''Če bo šlo tako naprej, naj povsod ob avtocesti postavijo zaščitne ograje, da turisti sploh ne bodo vedeli, kod se vozijo,'' je na današnji novinarski konferenci dodal predsednik Zveze društev vinogradnikov Dolenjske Jože Žura.

A tako vinogradniki kot zavod za turizem ne nameravajo opustiti idejo o 10 kvadratnih metrov velikih tablah na mejah cvičkove dežele. Posredovali bodo na različne načine, tudi na Slovenski turistični organizaciji, hkrati pa pozvali vinogradnike in ostalo javnost k podpisu peticije proti tovrstni odločitvi Darsa. Tako Žura kot Kuljaj ne dvomita, da ne bi do konca maja zbrali najmanj 6.000 podpisov, saj ima samo Zveza društev vinogradnikov Dolenjske 5.300 članov, še vsaj 4.000 je vinogradnikov nečlanov. Da o ljubiteljih cvička ne govorimo...

In zakaj do konca maja? Kot je znano, bo takrat potekal 36. Teden cvička in v okviru letošnje prireditve pripravljajo še povorko v Ljubljani. Vinogradniki se zanjo že prijavljajo, je povedal Kuljaj in dodal, da bodo (v primeru neodzivnosti pristojnih služb in organov) 24. maja peticijo predali predsedniku vlade Janezu Janši. ''Ne gre za to, da bi protestiral proti vladi, kakšnemu ministru ipd. (...) Protestiram proti zaplankanosti cestnih birokratskih mogotcev, ki se ne potrudijo niti toliko, da bi prebrali vsebino vlog,'' je še izjavil v.d. direktorja Zavoda za turizem. Peticija je kot kaže tudi edini način, saj ima Darsov odklonilni dopis vse atribute odločbe, ki pa ne vsebuje možnost pritožbe.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.