Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Podatki NIJZ
Čas branja 1 min.

Slovenci vse več na bolniški, ženske dvakrat pogosteje kot moški


P.S.
STA
17. 5. 2025, 07.49
Posodobljeno
08:20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V letu 2024 se je v primerjavi z letom poprej večina kazalnikov bolniške odsotnosti povišala.

gripa, prehlad, bolezen
Profimedia

Več je bilo primerov bolniške odsotnosti, izgubljenih je bilo več koledarskih dni, zaposleni so bili bolniško odsotni večkrat v letu, je pa posamezna odsotnost trajala krajši čas, so navedli na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Kot izhaja iz podatkov NIJZ, je bilo lani več kot 1,6 milijona primerov bolniške odsotnosti, posamezna bolniška odsotnost je v povprečju trajala 11,85 dneva. Izgubljenih pa je bilo več kot 19 milijonov koledarski dni.

Moška bolniška traja štiri dni dlje od ženske

Ženske so bile upravičeno odsotne z dela približno dvakrat pogosteje kot moški, hkrati pa je posamezna odsotnost pri moških v povprečju trajala štiri dni dlje kot pri ženskah. Ženske so bile namreč bolniško odsotne v povprečju 10,26 dneva, moški pa 14,63 dneva.

Vodilni vzroki bolniških odsotnosti so predvsem bolezni mišično-skeletnega sistema in vezivnega tkiva, poškodbe in zastrupitve izven dela, nalezljive bolezni in težave v povezavi z duševnim zdravjem ter rakava obolenja.

Z višanjem starosti se pogostost bolniške znižuje

Pri tem so po navedbah NIJZ razlike glede na starost zaposlenih. Pri mlajših zaposlenih so vodilni vzroki bolniške odsotnosti poškodbe in zastrupitve izven dela ter nalezljive bolezni, pri starejših zaposlenih pa prevladujejo bolezni mišično-skeletnega sistema in vezivnega tkiva ter rakava obolenja.

Povprečna dolžina posamezne bolniške odsotnosti narašča z višanjem starosti zaposlenih, medtem ko se pogostost koriščenja bolniške odsotnosti z višanjem starosti zaposlenih znižuje.

Povprečno vsaka bolniška traja skoraj 12 dni

Iz podatkov za obdobje 2014-2024, ki so objavljeni na podatkovnem portalu NIJZ, izhaja, da je bilo lani med vsemi leti največ primerov bolniške odsotnosti (1.643.869). Več izgubljenih koledarskih dni kot lani (19.477.932) pa je bilo le leta 2022, ko jih je bilo skoraj 20,5 milijona.

Je pa bilo lani povprečno trajanje posamezne bolniške odsotnosti najkrajše med vsem leti (11,85 dni). Najdlje je v povprečju posamezna bolniška odsotnost trajala v letu 2020, in sicer 18,04 dneva.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.