Zobozdravniki vztrajajo: "Bela zalivka stane skoraj 110 evrov"
S 1. julijem 2026 bo pravica do belih zalivk razširjena na vse zavarovance, a zobozdravniki vztrajajo, da ZZZS ne pokriva niti materialnih stroškov te storitve.

Trenutno imajo pravico do belih zalivk otroci do 15. leta, nosečnice, doječe matere in odrasli na vidnih zobeh. 1. januarja so to pravico pridobili tudi vsi do 26. leta starosti. Menjava starih amalgamskih zalivk za bele sicer ostaja plačljiva.
Zobozdravniki sicer že od preteklega leta vztrajajo, da Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) belo zalivko financira v prenizkem znesku. Na zadnjih marčevskih pogajanjih jim je za kritje materialnih stroškov bele zalivke ponudil povprečno 12 evrov na zalivko, kar predstavlja 20,9-odstotno povišanje trenutnih cen. Na letni ravni to pomeni dodatno plačilo v višini enega milijona evrov, so Svet24 pojasnili na ZZZS.
Zdravniška zbornica trdi, da bela zalivka realno stane skoraj 110 evrov
ZZZS ne podaja točnega skupnega izračuna cene zalivke, saj je materialni del podan v pavšalu, je Svet24 odgovorila predsednica Odbora za zobozdravstvo Zdravniške zbornice Barbara Škrlj. V ta namen so v zbornici pripravili lastne izračune. Enoploskovna zalivka ob upoštevanju časovnih normativov stroke realno stane 109,86 evra, ZZZS pa jo na primeru nosečnic in mater financira le v višini 38,51 evra. “Zavarovalnica ne pokrije niti stroškov kadra in materiala, kaj šele realno ceno,” je Škrlj komentirala izračun.
Zdravniška zbornica je na podlagi teh podatkov med zobozdravniki opravila anketo. Kar 87 odstotkov jih je ocenilo, da takšna cena ni vzdržna. “ZZZS mora poiskati takšno rešitev, ki bo vzdržna in ki bo omogočila, da zadostna večina zobozdravnikov ostane v javni mreži,” je dodala Škrlj.
Najcenejša samoplačniška zalivka je na voljo že za 50 evrov
Svet24 je pregledal cenike petih zobozdravstvenih ambulant, na kateri se samoplačniške cene enoploskovne zalivke gibljejo med 70 in 100 evrov. Na zobni ambulanti ljubljanske srednje šole za farmacijo, kozmetiko in zdravstvo pa jo samoplačniško izdelajo že za okoli 50 evrov.
Na zavarovalnici so poudarili, da so že lani povišali cene vseh storitev v zobozdravstvu za 6,8 odstotka. “Kalkulativna letna vrednost 1 tima ambulante za zobozdravstvo odraslih, katere nosilec je 1 zobozdravnik, se je tako letos povišala že na 175.336 evrov,” so zapisali.

Število koncesionarjev iz leta v leto večje
Po njihovem mnenju zadostnemu financiranju pritrjuje tudi podatek, da se je v zadnjih letih javna zobozdravstvena mreža povečala za 108 dodatnih ambulant. Iz 1132 ambulant v letu 2017 je do leta leta 2024 narasla na 1240 ambulant. Trenutno je v teku nov razpis za dodatnih 21,1 zobozdravstvenih ambulant, za kar bo ZZZS namenil dodatnega 3,1 milijona evrov, so pojasnili.
“Vsi ti podatki dokazujejo, da se javna mreža zobozdravstvenih ambulant postopoma z leti širi in krepi. Z boljšim financiranjem izvajalcev v zobozdravstvu ter uvajanjem novih sodobnih in kakovostnejših materialov pa letos zagotavljamo še boljše pogoje za kakovostno obravnavo zavarovanih oseb v zobozdravstvu,” so sklenili na ZZZS.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
