Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Baluh: Stereotipi glede Romov so posledica medsebojnega nepoznavanja


dolenjski-list
STA
10. 4. 2011, 20.20
Posodobljeno
20:59
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

romi.jpg
R.B.
Utrinek z današnje slovesnosti v Novem mestu. (Foto: R.B.)

##IMAGE-3473056##

Večinski narod romsko skupnost še vedno dojema stereotipno in veliko je medsebojnih razhajanj, vse našteto pa je po mnenju direktorja republiškega urada za narodnosti Staneta Baluha posledica slabega medsebojnega poznavanja. Iz tega izhajajo tudi vsi stereotipni strahovi in medsebojna obtoževanja, je danes v Novem mestu poudaril Baluh.

Kot je povedal na današnji slovesnosti ob svetovnem dnevu Romov, sodi Slovenija med evropske države, ki ima na omenjenem področju še vedno probleme, po drugi strani pa jih uspešno rešuje, kar je nedavno potrdila tudi študija organizacije Amnesty International, je dodal in nadaljeval, da je tako tudi na Dolenjskem, kjer imajo primere zelo dobrega sodelovanja in tudi skrajne ter slabe primere.

S pozitivnim pristopom in sodelovanjem tamkajšnjih občin ter pripravljenostjo države se bodo tudi na Dolenjskem stvari začele premikati, vendar pa je med tamkajšnjimi Romi po njegovem opaziti veliko pomanjkanje aktivistov, posameznikov in celotnih skupnosti, ki bi tudi same dejavno sodelovale pri urejanju težav, s katerimi se srečujejo. Na tem področju čaka dolenjsko romsko skupnost še veliko dela, je opozoril.

Po njegovih besedah je letošnje praznovanje svetovnega dneva Romov zaznamovano s 40. obletnico londonskega kongresa, na katerem je svetovna romska skupnost določila svoj dan in razvila romsko zastavo. Sporočilo svetovnega dneva Romov pa je, da se je potrebno povezovati, spoznavati in graditi mostove, ker so ljudje že tako med seboj preveč ločeni, je še povzel Baluh.

Na današnji slovesnosti je spregovorila tudi novomeška romska svetnica Dušica Balažek, ki je izpostavila, da je precejšen del Romov odrinjen na obrobje družbe. Posebej v novomeškem Žabjaku, kakor tudi v nekaterih ostalih romskih naseljih, kjer še vedno neizobraženi in diskriminirani Romi bivajo v težkih in negotovih socialnih ter bivanjskih razmerah, je pojasnila.

Če bi se med seboj bolje poznali, je tudi ona poudarila, bi bilo manj predsodkov in napetosti ter več sožitja. "Če želimo, da se bodo Romi hitreje vključili v družbo, mora tudi večinski narod romskemu stopiti nasproti," je še povedala Balažkova.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.