Romski otroci radi pokažejo, kaj znajo
Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto (DRPD) ter Center šolskih in obšolskih dejavnosti (CŠOD) sta 8. aprila pred Skupnostnim centrom Brezje Žabjak s tradicionalno prireditvijo Veselo dive obeležila svetovni dan Romov.

Več kot 50 otrok in mladostnikov je z recitali, pesmijo in plesom predstavilo svoje talente in polnemu prizorišču obiskovalcev sporočilo, da radi pokažejo, kaj znajo, in da si želijo izboljšati življenje.
Tako v največjem novomeškem romskem naselju Brezje kot na Jedinščici DRPD s svojo strokovno ekipo že več kot 20 let tamkajšnjim otrokom in mladostnikom nudi podporo pri učenju in domačih nalogah, pri čemer tesno sodeluje z vsemi osnovnimi šolami. Za kakovostno preživete popoldneve poskrbijo še s kuharskimi, športnimi, ustvarjalnimi, socialnimi idr. delavnicami, pri čemer se povezujejo s Knjižnico Mirana Jarca, Zdravstvenim domom Novo mesto, Policijo, diakonom Maticem Vidicem idr. »Oba centra sta odprta sedem ur dnevno in prostovoljno k nam prihaja več kot 50 otrok in več kot 20 mladostnikov dnevno, saj se tu čutijo sprejeti in nam iz leta v leto bolj zaupajo, enako njihove družine. Zavedamo se namreč, da je spreminjanje vrednot in navad resnično dolgotrajen proces, a le tako se lahko sedaj pohvalimo z vse več srednješolci in tudi zaposlitvami,« je povedala strokovna vodja DRPD-jevega dnevnega centra za romske otroke Mojca Vegelj.

Skupaj s sodelavkami in kolegicami iz CŠOD, ki podobno podporo nudi starejšim otrokom v Brezju, so letošnjo prireditev naslovili Ritem življenja skozi umetnost, stare romske običaje pa prek plesa in pesmi prepletali z današnjimi. Uvodoma je zbrane nagovoril podžupan Mestne občine Novo mesto Matija Škof, ki je tako otroke kot starše pobaral, da je izobraževanje ključno za napredek sleherne skupnosti. Ob koncu prireditve, ki se je začela z nastopom najmlajših otrok naselja iz Pikapolonice, enote Vrtca Pedenjped, so otroci sporočili, da so vse bolj samozavestni, da si želijo izboljšati življenja, da se radi zdravo prehranjujejo, spoznavajo svojo kulturo in pokažejo, kar znajo, da se želijo izobraziti in da se vse bolj vključujejo v izvenšolske dejavnosti in lokalno skupnost.
Z bučnim aplavzom so jih med drugim podprle številne učiteljice in svetovalne delavke novomeških osnovnih šol, v kulturnem programu pa so s pesmijo Gelo papo izpostavili zgledno sodelovanje z OŠ Bršljin. Tamkajšnja upokojena učiteljica Boža Antončič je v sodelovanju z romskimi ustvarjalci Dušico Balažek, Valentinom Hudorovcem – Miletom, Bojanom in Cvetko Tudija ter Borisom Brajdičem letos namreč uredila zbirko pesmi Zapojem si pesmico, v kateri je zapisala pesmi v romščini in slovenščini ter poskrbela še za notne zapise in glasbene posnetke. Tako bo vsaj del tukajšnje romske dediščine ostal ohranjen za prihodnje rodove.
Veselo dive 2025 so podprli Mestna občina Novo mesto, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Ministrstvo za kulturo, FIHO in Krka, d. d., Novo mesto.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se