Tveganje za nesrečo je pri telefoniranju štirikrat večje


Rezultati tujih raziskav so pokazali, da je tveganje za nastanek prometne nesreče štirikrat večje, če med vozniki med vožnjo govorijo po mobilnem telefonu, je na novinarski konferenci ob začetku preventivne akcije o uporabi mobilnih telefonov voznikov med vožnjo povedala Vesna Marinko iz Javne agencije RS za varnost prometa.
Preventivna akcija Bodi trenutno nedosegljiv, če želiš ostati živ se je po besedah Marinkove začela včeraj, trajala bo do 27. januarja, drugi termin pa je načrtovan med 10. in 15. decembrom. Kot je razložila, sta cilja akcije zmanjšanje stopnje uporabe mobilnih telefonov med vozniki med vožnjo in povečanje zavedanja voznikov o nevarnosti uporabe mobilnih telefonov med vožnjo. Voznikom svetuje, naj v primeru, ko je telefoniranje nujno, ustavijo na primernem mestu izven vozišča in klic opravijo tam.
V akciji sodelujejo enajst državnih organov ter zavod Varna pot, Simobil, Telekom, AMZS ter občinska redarstva, je dejala Marinkova. Zoran Savić iz Telekoma je povedal, da so varni rabi telefonov vedno posvečali pozornost, v času akcije pa bodo imeli popust na opremo za prostoročno telefoniranje. Kot je povedal Andrej Krajner iz Simobila, bodo svojim polnoletnim uporabnikom, ki so dovolili obveščanje, po elektronski pošti poslali navodila za varno telefoniranje.
Po besedah Marinkove so raziskave poleg večjega tveganja za nesrečo pokazale tudi, da če voznik telefonira med vožnjo, da je to enako kot če bi imel v krvi 0,8 promila alkohola. "Gre za razvado, ki se je med vozniki razširila in kjer so policisti pogosto nemočni," je dejala. Ti so po besedah vodje sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi Ivana Kapuna leta 2009 zaradi telefoniranja oglobili 13.000 voznikov, lani pa že več kot 17.000.
S pomočjo raziskave med 800 slovenskimi vozniki osebnih in tovornih vozil, ki vozijo vsaj enkrat tedensko, pa so v agenciji ugotovili, da jih 25,3 odstotka med vožnjo uporablja mobilni telefon za pogovore, sporočila in branje elektronske pošte. Polovica od teh opravlja kratke pogovore, ki niso povezani s službo, v večji meri pa sprejemajo klice. Dobrih 38 odstotkov voznikov, ki med vožnjo uporabljajo mobilni telefon, z vozilom nikoli ne ustavi na primernem mestu. Tistih, ki to storijo, je 22,8 odstotka, le tretjina voznikov pa pri telefoniranju uporablja napravo za prostoročno telefoniranje, ugotavljajo v agenciji.
Kot je povedal Brane Legan iz Centra za varno vožnjo Vransko, so pri testiranju sto voznikov ugotovili, da se pri uporabi mobilnega telefona med vožnjo njihov reakcijski čas poveča za dvakrat. Dodal je, da so na testu vse vrste vozniki reagirali približno enako, reakcijski čas pa se je povečal tudi pri izkušenih.
Slovenska zakonodaja prepoved uporabe naprav ali opreme, ki zmanjšujejo voznikovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila opredeljuje v 35. členu, vozniku pa dovoljuje uporabo opreme za prostoročno telefoniranje. Predpisana globa za prekršek je 120 evrov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se