Starejši vozniki: Imajo sicer izkušnje, a peša njihova odzivnost
Kot vozniki smo pogosto nestrpni do soudeležencev v prometu. Psihologi pravijo, da vožnja mnogim med nami služi kot poligon za sproščanje frustracij, da si takrat damo duška, hupamo, mahamo z rokami, se deremo, preklinjamo. Kdo je pa tebi dal izpit, ja seveda, baba za volanom, kaj je ata s klobukom, ne gre hitreje, so samo eni od stereotipnih komentarjev. Ste jih že uporabili?

Vozi še 830 starejših od 90 let
Zdravniki opozarjajo, da slabšanje zdravja, jemanje zdravil in usihanje vozniške kondicije v poznejših letih lahko vodita v stanje, ko voznik ne more več varno za volan. Nekateri to spoznajo sami, a se težko odpovejo vožnji. Zaradi vse pogostejše pojavnosti demence se mnogi nezmožnosti za vožnjo niti ne zavedajo, zato je v takih primerih potrebna pomoč svojcev. V Sloveniji se ocenjuje, da ima demenco že čez 35.000 ljudi; mnogi še vedno vozijo, čeprav so takšni vozniki za ostale udeležence v prometu izjemno nepredvidljivi in posledično nevarni.
Po podatkih Ministrstva za infrastrukturo je bilo konec junija letos 390.615 voznikov, ki so starejši od 61 let, konec oktobra pa 386.184. Kot je razvidno iz tabele 2, jih je največ v starostni skupini do 70 let, sledijo pa tisti do 80. V minulem mesecu je imelo veljavno vozniško dovoljenje 26.363 voznikov v starosti med 81 in 90 let ter 830 starejših od 90.
»V prihodnjih letih se bo populacija še starala in na cestah bo čedalje večji delež voznikov v tretjem življenjskem obdobju.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se