Začenja se prometni kolaps: seznam del na avtocestah in ljubljanski obvoznici
Cestna in avtocestna infrastruktura je pri nas močno načeta. Povečan promet tovornjakov namreč pospešeno uničuje ceste. Svoje naredijo tudi leta slabe obnove ali zanemarjanja nastalih poškodb, a slej kot prej morajo zabrneti gradbeni stroji. Tega letos ne bo manjkalo.

Živci voznikov bodo letos dodobra načeti saj gradbišč ne bo manjkalo, tudi v poletni turistični sezoni bo zaradi del gneča na štajerski avtocesti. Delali naj bi tudi tretji pas avtoceste med Domžalami in Zadobrovo, sledi pa še cela vrsta regionalnih cest.
Celotno avtocestno omrežje je bilo zgrajeno v različnih časovnih obdobjih. Med letoma 1972 in 1990 smo zgradili dobrih 22 odstotkov celotnega omrežja, med letoma 1990 in 2000 so zgradili 31 odstotkov, največ, kar 44 odstotkov, pa je Slovenija zgradila med 2001 in 2010. V zadnjih letih je bilo zgrajenega oziroma dokončanega še za dobra dva odstotka avtocestnega omrežja.
Veliko dnevnih migrantov, a tudi veliko tovornjakov
Poškodbe na vozišču namreč, tako pravijo pri Darsu, povzročajo predvsem pretežka tovorna vozila. S temi vozili je najbolj obremenjena avtocesta A1 (smer Štajerska–Primorska). »Težki tovornjaki zmanjšujejo pretočnost, uničujejo ceste in onesnažujejo okolje bistveno bolj kot promet z osebnimi vozili. Težki tovornjaki naj bi na primer glede na tuje raziskave ceste obremenjevali kar 40.000-krat bolj od osebnih avtomobilov,«pravijo na Darsu.

Letna škoda na celotnem omrežju cest pod okriljem Darsa zaradi preobremenitev tovornih vozil po grobi oceni znaša približno 10 milijonov evrov. Podatki za obdobje med letoma 2017 in 2020 so pokazali, da je imelo osne pritiske preobremenjene povprečno 3,7 odstotka vseh tovornih vozil, 4,4 odstotka pa je bilo pretežkih. Torej je kar 8,1 odstotka vseh tovornih vozil imelo presežene dovoljene osne pritiske, ki znašajo 10 ton.
Zato se bodo v letu 2025 lotili kar nekaj prenov. Na Ljubljanski obvoznici in primorski avtocesti A1 bo zaradi sanacija udarnih jam za en dan zaprt vozni pas na odseku Brezovica - razcep Kozarje, zaprt bo tudi vozni pas na ljubljanski južni obvoznici med priključkoma Ljubljana center in jug proti Malencam. Na ljubljanski severni obvoznici bodo na voznem pasu na odseku razcep Koseze – Ljubljana Šiška/Celovška cesta potekala obnovitvena dela. Na vseh omenjenih odsekih bo promet potekal po prehitevalnem pasu, hitrost pa bo omejena na 60 kilometrov na uro.
Ljubljanska obvoznica poka po šivih
Na ljubljanski vzhodni obvoznici bo zaradi rednih vzdrževalnih del v predoru Golovec zaprt en pas v sredo in četrtek: ponoči v smeri Bizovik – Malence v četrtek pa ponoči še v obratni smeri.
Na dolenjski avtocesti A2 bo v noči na petek 11.aprila med 20. in 5. uro zaprt odsek Šmarje Sap – Malence zaradi vzdrževalnih del v predorih Mali Vrh in Debeli hrib.
V Ljubljani bo do 21. 4. 2025 popolna zapora krožišča med Jurčkovo cesto, Betettovo cesto in Lorenzovo cesto, podobno velja za preostali odsek Jurčkove ceste med Peruzzijevo ulico in Lorenzovo cesto.

Na cesti Ljubljana – Medvode in sicer na Celovški cesti med križiščema s Prušnikovo ulico in Kosmačevo ulico bo oviran promet zaradi pripravljalnih del za gradnjo polnega priključka iz avtocestnega predora Šentvid na Celovško cesto.
Stalne obnove tunela Karavanke
Na dolenjski avtocesti A2 med priključkoma Bič in Trebnje vzhod bo do sredine maja promet potekal po eni polovici avtoceste dvosmerno. Zaprt je tudi uvoz Bič proti Obrežju.
A gorenjski avtocesti A2 bo v noči na torek 15. 4. med 20. in 5. uro zaprt predor Šentvid proti Ljubljani ter v noči na sredo 16. 4. isto uro proti Gorenjski.
V predoru Karavanke bo v noči na sredo, 9. aprila polovična zapora predora proti Avstriji med 20. in 5. uro zaradi postavitve portalov SNVP na avstrijski strani. Osebni promet bo preusmerjen na vzporedno cesto preko Korenskega sedla. V smeri proti Sloveniji bo promet potekal normalno, razen med polnočjo in eno uro zjutraj ko bo kratka popolna zapora tudi v smeri Slovenije. Prav tako je 9. aprila okoli 15. ure načrtovana kratkotrajna, do 15- minutna popolna zapora predora Karavanke.
Na škofjeloški obvoznici bo v noči na četrtek, 17. aprila zaradi rednega letnega pregleda protipožarnega sistema zaprt predor Sten v obe smeri, v času od 23. do 4. ure.
Štajerska avtocesta bo načela živce
Na štajerski avtocesti A1 bodo potekala dela na odseku Slovenske Konjice in Dramlje. V času od 7. aprila do predvidoma 25. junija letos bo promet potekal po enem ali dveh zoženih pasovih v vsako smer, zapora se bo spreminjala glede na prometne konice. Ta dela, ki bodo potekala v celoti tudi še v letu 2026, bodo stala več kot 60 milijonov evrov, na Darsu pa pravijo, da je bil povprečen letni dnevni promet na tem odseku lani 52.500 vozil, od tega 6500 tovornih. Najožja grla bodo v predorih in na viaduktih. Tukaj bodo delali v poletnih mesecih v letih 2025 in 2026, takrat bo namreč promet potekal po polovici avtoceste dvosmerno.

Primorska avtocesta
Na primorskem kraku avtoceste bo v noči na sredo, četrtek in petek med 8. in 11. aprilom zaprt odsek Kozina - Srmin proti Kopru. Zaprt bo tudi uvoz Kozina, izvoz in uvoz Kastelec, izvoz in uvoz Črni Kal, razcep Srmin in počivališče Ravne. Obvoz bo preusmerjen na vzporedno regionalno cesto. Kot razlog navajajo dela zaradi pregledov predorov Kastelec in Dekani in opravljanja rednih vzdrževalnih del.
Na odseku H4 Razdrto–Vipava so načrtovana večja dela. Dela bodo potekala v več fazah do konca leta 2026 in bodo zajemala odseke med Razdrtim, Vipavo, Ajdovščino in pokritim vkopom Vipavski Križ. Na odseku primorske avtoceste A1 med Brezovico in Vrhniko pa že nekaj časa poteka gradnja novega priključka Dragomer, zato bo promet v obeh smereh v dolžini približno enega kilometra predvidoma do konca maja 2025 potekal po dveh zoženih pasovih.
Veliko dnevnih migrantov
V osrednjo Slovenijo iz drugih delov države prihaja 109.498 delovno aktivnih ljudi, veliko od njih z avtomobilom. Leta 2023 se je sicer na odseku Domžale–Šentjakob v dnevu povprečno zapeljalo 61.228 vozil, leto poprej pa 60.416. Zdaj so jutranje kolone od Lukovice proti Ljubljani že stalnica, veliko pa jih prihaja tudi iz smeri Gorenjske, več kot 23.000 na dan.

A ne le avtoceste, kot omenjeno bodo obnavljali tudi regionalne in lokalne ceste in teh ne bo manjkalo. Na direkciji za infrastrukturo DRSI pravijo, da bo za vzdrževanje namenjenih 120,7 milijona evrov ter za investicijsko vzdrževanje in gradnjo 311,9 milijona. Seznam cest je dolg, obsega okoli 75 različnih delovišč po vsej Sloveniji.
Koliko časa bo trajalo, ne morejo napovedati
A tako kot vedno prebivalce zanima, koliko časa bodo trajala dela in koliko časa bo določeno gradbišče motilo običajen tok prometa. »DRSI od izvajalcev zahteva strokovno, hitro in učinkovito izvedbo. Hkrati pa skrbi za zagotavljanje ustrezne ravni varnosti vseh uporabnikov, kar pomeni tudi ukrepe zapore ceste. Zavedamo se, da vsaka omejitev pri pretočnosti voznikom povzroča slabo voljo, vendar je za zagotavljanje boljše pretočnosti in prometne varnosti treba cestno omrežje obnavljati in nadgrajevati. Vzpostavitev zapore na gradbišču je odvisna od del, ki jih je treba izvesti, ali tudi od vremenskih pogojev, zato zapor ne moremo napovedovati za daljše časovno obdobje,« so še povedali na DRSI.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se