Zdravnikom se je zdela novela zakona škodljiva, večini pacientov ne
Rok za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma o noveli Zakona o zdravstveni dejavnosti se je iztekel. Do ponedeljka je bilo zbranih nekaj manj kot 12.000 podpisov podpore, kar je znatno premalo in pomeni, da referenduma ne bo. Medtem ko so na ministrstvu za zdravje zadovoljni, v Zdravniški zbornici Slovenije opozarjajo, da bodo posledice škodljive za vse nas.

Na upravnih enotah je bilo do roka overjenih nekaj manj kot 12.000 podpisov podpore za razpis referenduma o Zakonu o zdravstveni dejavnosti. Ta številka je daleč od tiste, ki so jo za razpis referenduma potrebovali zbiratelji, Zdenka Čebašek - Travnik, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije pa tak izid komentira z naslednjimi besedami: „Iz osebnih stikov s prebivalci lahko jasno povzamemo, da večina ne ve in ne razume, kaj novela ZZDej prinaša za vsakega posameznika. V ospredju je ostalo sporočilo, da je zakon namenjen discipliniranju zdravnikov, in jih s tem posredno označilo za odgovorne za slabosti našega zdravstvenega sistema. Ob trudu posameznikov, še posebej mladih zdravnikov, se sprašujem, kako je mogoče, da so se ravno za ta referendum pojavljale številne težave pri overjanju podpisov na upravnih enotah. Kljub temu da referendum ne bo razpisan, pa bomo javnost redno obveščali o škodljivih posledicah novele ZZDej.“
Ob tem poudarja, da se je zavzemala, da bi novela zakona izpustila največje sistemske napake, ki jih vnaša v naš zdravstveni sistem in zaradi katerih bo po njenem mnenju v prihodnosti otežena dostopnost do zdravstvenih storitev. „Žal naših in mojih osebnih opozoril mediji večinoma niso želeli predstavljati javnosti. Kako si sicer razlagati, da so mladi zdravniki razposlali svoja sporočila na več kot 300 medijskih naslovov – skoraj brez vsakega odziva. Kako razumeti, da je iz arhiva RTV Slovenija izginila oddaja Dogodki in odmevi, v kateri je bilo poročilo o novinarski konferenci v zvezi z zbiranjem podpisov za referendum, in kako dejstvo, da je nacionalna televizija prestavljala soočenje med zbornico in ministrstvom za zdravje v času, ko je še bilo mogoče overiti podpis za referendum?“ O tem, kaj lahko pričakujemo po uveljavitvi novele Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej) in kako se bo spremenil zdravstveni sistem, so včeraj, v četrtek, v prestolnici organizirali tudi okroglo mizo.
Proti noveli novega zakona so se opredelili tudi Mladi zdravniki, ki so vztrajali, da spremembe mlade specialiste postavljajo v neenak položaj, saj 3 do 5 let po specializaciji ne bodo mogli začeti samostojno opravljati dejavnosti kot zasebni zdravniki.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se