Za presojo zakonitosti gradnje na Novem trgu 6

##IMAGE-2108778##
Društvo Novo mesto je z javnim dopisom Ministrstvo za okolje in prostor oz. pristojnega ministra Janeza Podobnika pozvalo, da preko Vlade na Ustavno sodišče Republike Slovenije poda vlogo za presojo ustavnosti oziroma zakonitosti na - po njihovem mnenju- sporen način sprejeti Odlok o spremembah in dopolnitvah ureditvenega načrta Novi trg v Novem mestu. Kot je znano, društvo skupaj z nekaterimi ostalimi interesnimi skupinami in javnimi zavodi nasprotuje izgradnji novega poslovnega objekta na lokaciji sedanjega občinskega 'steklenjaka', saj se je med sprejemanjem ureditvenega načrta število etaž podvojilo, sama kvadratura objekta pa je večja do 50 odstotkov.
Društvo Novo mesto v dopisu, ki so ga naslovili tudi na medije, Mestno občino Novo mesto in investitorja Elektroservisi d.d., pojasnjuje, da jih je k tovrstnemu odzivu vzpodbudila neprimerna odločitev novomeške občine, da tik ob spomeniško zavarovanem starem mestnem jedru omogoči izgradnjo devet etaž visokega poslovno-garažnega objekta na lokaciji Novi trg 6, ki, kakor sedaj ugotavlja društvo, dobiva negativne odzive tudi s strani mnogih občank in občanov ter celo s strani strokovnjakov (ZAPS, ZVKDS, Društvo arhitektov Dolenjske in Bele krajine, posamezniki).
Po njihovem prepričanju, temeljni vzrok, da je do možnosti tako predimenzionirane gradnje v tem območju sploh lahko prišlo, stoji v neprimernem, pa tudi nezakonitem postopku sprejemanja sprememb in dopolnitev Odloka o ureditvenem načrtu za Novi trg v Novem mestu, ki je bil sicer sprejet leta 1994 (Uradni list RS 50/1994, str. 3109-3113), postopek njegovih sprememb pa je občina začela julija 2002, ko je bil sprejet program priprave sprememb in dopolnitev Odloka o ureditvenem načrtu Novi trg v Novem mestu. Spremembe in dopolnitve odloka je pripravljalo novomeško podjetje Arhitekton d.o.o.
''Ključni sporni potezi v procesu sprejemanja akta oziroma oblikovanja prostora sta dve, v legalnem smislu namreč način oblikovanja akta na 2. obravnavi na občinskem svetu, navsezadnje pa tudi nedavna potrditev projektne naloge za natečaj s strani župana Alojzija Muhiča,'' so še zapisali, v nadaljevanju dopisa pa podrobneje navajajo sporne postopke:
''Druga obravnava odloka na novomeškem občinske svetu je potekala na 30. seji, dne 13. julija 2006. Neposredno na samo sejo je v zvezi z odlokom tedanji župan mag. Kovačič svetnikom dostavil tudi kar 14 amandmajev na predlog odloka, ki so v marsičem spremenili podobo odloka, še posebej pa v delu, ki obravnava lokacijo Novi trg 6. Med predlaganimi spremembami, ki jih je večina občinskih svetnikov tudi potrdila, je bil tudi amandma, da se sprosti bruto etažna površina objekta, dotlej je bila trdno določena na največ 9.000 m2, ter da se zviša objekt za kar 4 etaže nad terenom, torej maksimalno na -4 + P + 8. Te določbe odloka, predvsem pa seveda način njihove uveljavitve, so za nas in ostalo navedeno javnost tudi najbolj sporne, saj takšna rešitev ni bila dotlej v obravnavi ne na občinskem svetu, tudi ni bila del javne razgrnitve in na tej razgrnitvi ob podajanju pripomb takšnega predloga tudi nihče izmed tistih, ki so podali pripombe v javni razgrnitvi, ni podal in se torej občina in občani dotlej glede tega tudi niso opredeljevali. Rešitev glede povečane etažnosti, kakor tudi še nekaj drugih sprememb, je bila torej v postopek povsem vsiljena s strani župana, kar razumemo kot popolno izigravanje z zakonom predvidenih postopkov sprejemanja prostorskih izvedbenih aktov in tudi zanemarjanje instituta javne razgrnitve in nasploh sodelovanja javnosti in »soglasodajalcev« v postopku.''
Društvo Novo mesto poleg prejšnjega župana Mestne občine Novo mesto Boštjana Kovačiča za nastale nezakonitosti krivi tudi aktualnega župana Alojzija Muhiča. Zapisali so, da je Muhič sicer imel pravico oziroma dolžnost potrditi projektno nalogo za urbanistično-arhitekturni natečaj, ki se pripravlja na podlagi tega odloka. ''Vendar pa svoje vloge ni zadosti izkoristil, ali pa je ni razumel, ter investitorju oziroma pripravljavcu natečaja omogočil gradnjo kar do 13.500 m2 velikega objekta, torej celo 50% večjo, kot je okvirno predvidena z odlokom, ter z višino, ki je po odloku maksimalna možna, torej kar -4 + P + 8,'' še sporoča predsednik društva Anton Škerlj.
Društvo torej sedaj zahteva presojo ustavnosti oz. zakonitosti sprejetih odlokov, sicer pa je o tem v seriji člankov poročal mesečnik Park, burna razprava je potekala tudi na forumu Novomesto.org.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se