Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Srbi marca na predčasne volitve


STA/mv
26. 1. 2014, 13.00
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Srbski premier Ivica Dačić je napovedal, da bo prihodnji teden predlagal razpustitev parlamenta in razpis predčasnih volitev. Izvedli naj bi jih 16. marca, poročajo tuje tiskovne agencije.

volitve v srbiji
flickr
Rezultati po preštetju glasov s polovice volišč kažejo, da se je 77,6 odstotka volivcev odločilo proti polni volilni pravici za tujce.

Kot navaja srbska tiskovna agencija Tanjug, je predsedstvo koalicijske Srbske napredne stranke (SNS) podprlo predlog predsednika stranke Aleksandra Vučića, sicer podpredsednika vlade, da se razpišejo predčasne volitve. Kot je dejal, ni želel postati predsednik vlade brez volitev. Parlamentarne volitve naj bi glede na predlog SNS izvedli 16. marca, ko so v Beogradu že napovedane tudi predčasne lokalne volitve. Predlog je glede na poročanje srbske televizije RTS podprl tudi Dačić, sicer predsednik socialistične stranke (SPS). Napovedal je, da bo že na naslednji seji vlade v začetku prihodnjega tedna predlagal razpustitev parlamenta in razpis predčasnih volitev, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Nato bo na vrsti predsednik države Tomislav Nikolić, ki naj bi že v sredo sporočil odločitev, ali bodo volitve res razpisali za 16. marec, še navaja APA.

Predčasne volitve zaradi napetosti znotraj koalicije

Do predčasnih volitev prihaja zaradi vse večjih napetosti znotraj koalicije in očitkov SNS socialistom, da zavirajo potrebne reforme. Raste tudi priljubljenost SNS, ki je sicer že zdaj največja stranka v parlamentu, na volitvah pa bi položaj še okrepila. S tem bi Vučić prevzel tudi premierski položaj. "Prišel je čas, da preverimo podporo temu, kar smo storili," je dejal Vučić. Vprašanje pa je, kaj bodo po volitvah storili Dačićevi socialisti in ali so še pripravljeni sodelovati s SNS v morebitni novi vladi. Poleg tega jim tudi vztrajno pada podpora, potem ko so se pojavili številni očitki o vpletenosti več članov stranke v povezave s sumljivimi poslovneži, ki naj bi bogateli s kriminalnimi posli. Glede na decembrske javnomnenjske raziskave v Srbiji ima SPS podporo le pri 11 odstotkih volivcev. SNS pa kar pri 43 odstotkih vprašanih. Vmes je še opozicijska Demokratska stranka, ki jo podpira okoli 13 odstotkov volivcev, navaja francoska tiskovna agencija AFP.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.