V Beli krajini vlada zaključila obisk s konferenco in srečanjem



Ob obisku vlade na Dolenjskem in v Beli krajini sta imela včeraj popoldne predsednik vlade Janez Janša in minister za infrastrukturo in prostor ter za pravosodje in javno upravo Zvonko Černač tiskovno konferenco v Metliki.
Medtem ko je Černač govoril predvsem o prometni infrastrukturi, pa je Janša dejal, da so med Dolenjsko in Belo krajino velike razlike, največje pa prav v prometni infrastrukturi in brezposelnosti. Brezposelnost je v Beli krajini že okrog 19-odstotna, a je povezana predvsem s slabo prometno povezanostjo. Ko bo v Belo krajino speljana tretja razvojna os, se bo tudi brezposelnost precej zmanjšala. "V Beli krajini lahko zgradijo obrtne cone, a to ne bo pomagalo, če ne bo dobre ceste. Naša naloga ni, da še pet let ugotavljamo vzrok, ampak moramo rešiti problem," je dejal premier. Na vprašanje o aktualnih zadevah v državi pa je dejal, da je šel njegov predhodnik Borut Pahor po zaupnico v parlament in ko je ni dobil, je Slovenija potrebovala štiri mesece in pol, da je dobila novo vlado. Tega si po njegovem sedaj ne moremo privoščiti. Je pa dejal, da se pustni čas zaključuje, s tem pa tudi čas virantovanja ter da bodo zdaj pričeli prihajati računi in naj torej pripravimo denarnice.
Zvečer je bilo v Semiču še srečanje z županjama in županom, gospodarstveniki, državno poslanko in svetnikom v Državnem svetu ter drugimi krajani, ki so se ga udeležili ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu ter podpredsednica vlade Ljudmila Novak, minister Zvonko Černač, minister za zdravje Tomaž Gantar, državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Igor Senčar in državna sekretarka na ministrstvu za delo družino in socialne zadeve Patricija Čular.
Ko so odgovarjali na vprašanja, so med drugim pojasnili, da na Zavodu za zdravstveno varstvo Novo mesto ne nameravajo odpuščati strokovnjakov, ampak nameravajo z reorganizacijo odpraviti le anomalije. Pri reorganizaciji centrov za socialno delo bodo na regijski nivo prenesli le administrativno-tehnične in specifične naloge. Ko bo prišlo do regionalizacije, bo prišlo tudi do sprememb upravnih enot, a to še ne bo tako kmalu, saj dobro delajo.
Na vprašanje, zakaj ljudje niso dobili povrnjene premoženjske škode, ki je nastala v drugi svetovni vojni, jim predstavniki vlade niso znali odgovoriti. Novakova je menila, da v času, ko je finančna kriza, vračanje škode ne more imeti prednosti, kar pa ne pomeni, da oškodovanci niso upravičeni do odškodnine. Senčar pa je dodal, da je bila odškodnina, ki je bila plačana Sloveniji, vložena v infrastrukturo. Prebivalca Drag, ki so v hrvaški katastrski občini Sekuliči, je zanimalo, kaj so se Slovenci zmenili s Hrvati, ko so poslali memorandum. Senčar je pojasnil, da se Slovenci neposredno ne dogovarjajo s Hrvati, ampak je bilo gradivo predano arbitraži.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se