Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Usoda Žabjaka še negotova


lokalno
28. 2. 2007, 00.00
Posodobljeno
06. 09. 2007 · 12:39
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Minister za okolje in prostor Janez Podobnik s sodelavci se je s predstavniki Zveze Romov ter predstavniki novomeške občine danes v Novem mestu pogovarjal o urejanju romskih naselij. Prav letos na tem področju pričakuje pomembne premike, saj naj bi državni zbor v kratkem sprejel nov zakon o romski skupnosti, še letos prav tako zakon o prostorskem načrtovanju, pripravljajo pa tudi projekte za koriščenje evropskih kohezijskih skladov, namenjenih komunalnemu urejanju naselij.

Predstavniki novomeške Policijske uprave so mu danes sicer zatrdili, da se varnostne razmere v in ob romskih naseljih izboljšujejo - tudi po zaslugi aktivnih romskih svetnikov. Prav jutri pa v Novem mestu z rednim delo začenja tudi prva policistka-Romkinja - to je Nataša Brajdič, ki prihaja iz krške občine in je bila pred izobraževanjem v Tacnu zaposlena kot vzgojiteljica.

V dolenjski prestolnici je sicer največ romskih črnih gradenj v naselju Žabjak in župan Alojz Muhič še vedno dopušča tudi možnost rušenja in preselitve Romov (čeprav denarja za rušenje v občinskem proračunu ni). In če občina ne bo našla primernega novega prostora zanje, bo v to posegla država. Muhič pa tudi ob takšnem scenariju kakšnih večjih težav ne pričakuje in ponavlja, da se 'Ambrus se ne more ponoviti'. Več bo sicer znanega jeseni, ko naj bi mestni svetniki sprejeli prostorske ureditvene načrte za območje Žabjaka in naj bi bilo znano, ali ga bodo morda namenili razvoju industrije.

V Žabjaku je sedaj okrog 40 nelegalno zgrajenih objektov, v drugem delu naselja, v Brezju, pa je legaliziranih okrog 85 hiš, okrog 30 je še vedno črnih gradenj. V nelegalno zgrajenih barakah trenutno živi 72 romskih družin, ki so jim v začetku tega meseca odklopili električno napeljavo. Po besedah župana so jim predlagali, da bi jih začasno preselili v bivalne kontejnerje in jim napeljali elektriko, kar bi bila najhitrejša rešitev, pa se Romi s tem niso strinjali.

Zadovoljstvo zaradi sodelovanja občine in države ob reševanju prostorske problematike Romov je izrazil tudi predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat-Muc, ki je današnji sestanek označil za zelo konstruktiven. Ob aktivnostih novomeške občine pa se je zavzel predvsem za zagotovitev trajnih rešitev. V reševanje problematike urejanja romskih naselij se je vključilo tudi ministrstvo za obrambo, ki je lastnik nekaterih zemljišč, na katerih bivajo Romi. "Pri tem je potreba po legalizaciji romskih naselij zelo velika," je še poudaril Muc. V primeru rušenja nelegalno zgrajenih objektov se je za zagotovitev ustreznih nadomestnih bivališč zavzel tudi podpredsednik Zveze Romov Slovenije za Dolenjsko, Belo krajino in Posavje Bojan Tudija.

muhic-kontejnerji.mp3

Alojz Muhič o bivalnih kontejnerjih

muhic-selitev.mp3

Alojz Muhič o 'ambruškem' sindromu

podobnik-naselja.mp3

Janez Podobnik o politiki urejanja naselij

podobnik-rusenje.mp3

Janez Podobnik o napovedanem rušenju

muc-nm.mp3

Jožek Horvat Muc o nadaljnih postopkih


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.