© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Afrika
Čas branja 1 min.

Trump pohvalil “dobro angleščino” predsednika države, kjer je ta uradni jezik


L.T.
10. 7. 2025, 06.11
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo med srečanjem z afriškimi voditelji pohvalil liberijskega predsednika Josepha Boakaija za njegovo odlično znanje angleščine.

profimedia-1020135116.jpg
Profimedia
Ameriški predsednik Donald Trump na srečanju z afriškimi voditelji.

Opazka, ki jo je Bela hiša označila za kompliment, je v Afriki sprožila val kritik in obtožb o pokroviteljskem odnosu.

Med gostovanjem petih afriških voditeljev v Beli hiši je Trump vprašal Boakaija: "Tako dobra angleščina, prečudovito. Kje ste se naučili tako lepo govoriti?" Ko mu je Boakai pojasnil, da se je izobraževal v Liberiji, kjer je angleščina uradni jezik, je Trump odvrnil, da je to "zelo zanimivo". "Za to mizo imam ljudi, ki ne govorijo niti približno tako dobro," je dodal.

Liberijo je leta 1822 ustanovilo Ameriško kolonizacijsko društvo, katerega cilj je bil preseliti osvobojene sužnje v Afriko. Država je leta 1847 razglasila neodvisnost od Ameriškega kolonizacijskega društva, danes pa se v državi govori več jezikov, pri čemer je angleščina uradni jezik.

Komentar je sprožil ogorčenje, saj so ga mnogi razumeli kot znak nepoznavanja zgodovine in kulture. "Počutil sem se užaljenega, saj je naša država angleško govoreča," je za CNN povedal Archie Tamel Harris, zagovornik mladih iz Liberije. "Njegovega vprašanja ne razumem kot kompliment. Zdi se mi, da ameriški predsednik in ljudje na Zahodu še vedno vidijo Afričane kot neizobražene ljudi iz vasi."

Bela hiša je Trumpovo izjavo branila. Namestnica tiskovne predstavnice Anna Kelly je dejala, da je šlo za "iskren kompliment", medtem ko je višji svetovalec za Afriko Massad Boulos zatrdil, da Afrika v Beli hiši še nikoli ni imela takšnega prijatelja.

Tudi uradna Liberija je poskušala umiriti situacijo. Zunanja ministrica Sara Beysolow Nyanti je za CNN povedala, da liberijski predsednik ni bil užaljen in da "mnogi ne razumejo jezikovne demografije afriške celine." Po njenih besedah je Trump verjetno prepoznal ameriški vpliv na liberijsko angleščino.

To sicer ni prvič, da so Trumpovi komentarji o Afriki sprožili polemike. Leta 2018 je migrante iz afriških držav označil za prišleke iz "usr*** držav". Kljub temu je bil tokratni ton srečanja z voditelji Liberije, Gabona, Gvineje Bissau, Mavretanije in Senegala večinoma pozitiven. Trump je pohvalil njihove države kot "zelo živahne kraje z dragoceno zemljo, odličnimi minerali in čudovitimi ljudmi", afriški voditelji pa so v zameno pohvalili njega in ga pozvali k vlaganjem.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.